reklama

Badanie nasienia – kiedy je wykonać, jak wygląda i jak się przygotować?

Opublikowano:
Autor:

Badanie nasienia – kiedy je wykonać, jak wygląda i jak się przygotować? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościBadanie nasienia to podstawowy test przeprowadzany w diagnostyce męskiej niepłodności, która jest coraz częstszym problemem. Pacjent musi przestrzegać jednak kilku zasad przed testem, które mogą decydować o wyniku i zaważyć na wiarygodności. Z artykułu dowiesz się, na czym polega badanie nasienia, jak się do niego przygotować, a także jaki jest jego koszt.

Co to jest badanie nasienia?

Badanie nasienia (seminogram, spermiogram) to test laboratoryjny, którego celem jest ocena męskiej płodności i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w męskim ejakulacie. To niezbędne badanie w diagnostyce niepłodności u mężczyzn.

Zobacz jak i gdzie wykonuje się badanie nasienia w laboratoriach ALAB.

 

Na czym polega badanie nasienia?

W badaniu nasienia ocenia się ilość i jakość plemników. Wykorzystuje się do tego nowoczesne technologie komputerowe, np. CASA (ang. computer-aided sperm analysis).

Męski ejakulat jest poddawany ocenie mikroskopowej i makroskopowej.

Na mikroskopową ocenę spermy składa się określenie kilku parametrów plemników, m.in.:

  • ich liczbę i zagęszczenie (w całej spermie i 1 ml);
  • ich ruchliwość (z wyszczególnieniem poszczególnych typów);
  • procentowy udział żywych plemników;
  • stopień zlepienia plemników (tzw. aglutynacja).
Oprócz tego uwzględnia się morfologię plemników (ich budowę), np. kształt, a także weryfikuje się występowanie uszkodzeń strukturalnych, np. w obrębie główki, witki, wstawki.

W ramach oceny makroskopowej ocenia się m.in. odczyn pH, czas upłynnienia, objętość całkowitą nasienia i lepkość ejakulatu.

 

Badanie nasienia – jak wygląda oddanie próbki?

Ocena płodności polega na badaniu spermy. Próbka nasienia trafia do sterylnego pojemnika. Zależnie od laboratorium materiał badawczy jest oddawany w specjalnym pomieszczeniu, które gwarantuje pacjentowi prywatność. Warunkowo badaniu może podlegać sperma oddana w warunkach domowych. Należy ją szybko dostarczyć z zachowaniem odpowiedniej temperatury 25-37ׄ°C, ponieważ plemniki są wrażliwe na jej zmianę.

Decydując się na to badanie, należy wziąć pod uwagę wszelkie rekomendacje laboratorium.

 

Badanie nasienia – jak się przygotować?

Badanie nasienia wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z nich jest określona dni abstynencji seksualnej. Zwykle zaleca wstrzemięźliwość płciową przez 3-5 dni (dłuższy czas może obniżyć żywotność plemników). Podobne ograniczenie dotyczy używek, np. alkoholu, który ma negatywny wpływ na spermatogenezę. Dlatego należy wstrzymać się od jego spożywania na kilka dni przed badaniem.

 

Badanie nasienia – o co jeszcze pytają pacjenci?

  • Ile razy wykonuje się badanie nasienia?
Poszczególne wartości nasienia ulegają zmianie. Z tego powodu lekarz może zlecić powtórne wykonanie badania, np. w odstępie 2-3 tygodni. Na tę konieczność składa się m.in. ocena skuteczności wprowadzonego leczenia. Badanie to wykonuje się również po wazektomii.

  • Badanie nasienia po wazektomii – po jakim czasie można je wykonać?
Wazektomia to odwracalny zabieg przecięcia nasieniowodu i rodzaj antykoncepcji stosowanej u mężczyzn. Badanie nasienia przeprowadza się zwykle po 8 i ponownie 12 tygodniach od zabiegu.

  • Ile kosztuje badanie nasienia?
Cena badania jest uzależniona od laboratorium, metod badawczych, zakresu badania (podstawowe lub rozszerzone), a także miasta, w którym się je wykonuje. Najczęściej to koszt rzędu 200-400 złotych.

  • Jak długo muszę czekać na wyniki badania nasienia?
Wynik badania jest dostępny w ciągu 1-2 dni roboczych (zależnie od obłożenia laboratorium), zarówno w formie on-line, jak i bezpośrednio w laboratorium.

  • Otrzymałem złe wyniki badania nasienia – co dalej?
Jeśli otrzymałeś wyniki, w których występują odstępstwa od normy, należy zasięgnąć porady lekarza, który może zlecić inne dodatkowe badania, a także wprowadzić leczenie i dodatkowe zalecenia związane z dietą i/lub suplementacją.

  • Jakie są inne badania oceniające płodność u mężczyzn?
Inne badania wykonywane u mężczyzn, które mają za zadanie ocenić płodność to badania hormonalne, genetyczne, obrazowe, a w przypadku diagnostyki niepłodności niekiedy wykonuje się też biopsję jąder.

Badanie nasienia to jedna z metod, która pozwala ocenić jakość spermy, a także inne parametry związane z plemnikami. Do laboratoryjnej analizy ejakulatu należy się odpowiednio przygotować. Jednym z elementów jest kilkudniowa przerwa we współżyciu i abstynencja alkoholowa.

 

Bibliografia

  • Bręborowicz G H (2020) Położnictwo i ginekologia Tom 1-2, Warszawa: PZWL
  • https://www.mp.pl/pacjent/urologia/338555,wazektomia-na-czym-polega-czy-jest-odwracalna-skutki-uboczne-skutecznosc
  • https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/nieplodnosc-u-mezczyzn-najczestsze-przyczyny-objawy-i-rozpoznanie-leczenie-nieplodnosci/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy