reklama

Od marzeń do medali

Opublikowano:
Autor:

Od marzeń do medali - Zdjęcie główne

Boisko przy SP 20 w Płocku

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneSportowcy są chlubą Mazowsza i triumfują na polskich, a także międzynarodowych arenach. Kto ich motywuje, wspiera i inspiruje? Z czym się zmagają i jakie są ich marzenia? Sport zajmuje także ważne miejsce w działaniach Sejmiku Mazowsza.

Jak zauważa Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego Sejmik Mazowsza od lat przeznacza środki na rozbudowę bazy sportowej, a także wspiera organizacje, które promują sport wśród najmłodszych mieszkańców regionu. – Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat na realizację blisko 1200 projektów w ramach jednego z naszych kluczowych programów wsparcia „Mazowsze dla sportu” przeznaczyliśmy aż 200 mln zł. Wspieramy również organizacje i pozarządowe zajmujące się rozwojem i promocją sportu wśród dzieci i młodzieży.

Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk wsparcie, które co roku samorząd województwa kieruje do gmin, miast i powiatów przynosi widoczne efekty. Powstają nie tylko nowoczesne hale, boiska, ale także coraz popularniejsze wśród najmłodszych skateparki czy pumptracki. – Oczywiście mamy świadomość, że sama infrastruktura to czasem za mało by dzieci i młodzież chciały uprawiać sport. I tu z pomocą przychodzą sami sportowcy. Trwa akcja Muzeum Sportu i Turystyki „Mazowsze Zdrowo i Sportowo”, w ramach której najmłodsi rozmawiają ze znakomitymi sportowcami i dowiadują się nie tylko dlaczego warto uprawiać sport, ale także jak osiągać w wybranej przez siebie dyscyplinie jak najlepsze efekty.

O sukcesach pochodzącej z Raszyna (powiat pruszkowski) tenisistki Igi Świątek, czy piłkarza Roberta Lewandowskiego (urodził się w Warszawie i warszawskich klubach rozpoczął swoją karierę) rozpisują się polskie i światowe media. Za to niewiele osób wie, że na Mazowszu prężnie rozwija się lekkoatletyka. Jedną z wielkich nadziei tej dyscypliny jest Zuzanna Maślana, utalentowana 20-latka specjalizująca się w pchnięciu kulą. Medalistka mistrzostw świata juniorów (2022 – trzecie miejsce), mistrzostw Europy juniorów (2023 – drugie miejsce), Pucharu Europy w rzutach (2024 – pierwsze miejsce). — Ten rok będzie na pewno ciekawym doświadczeniem dla mnie i wszystkich lekkoatletów. Skupiam się teraz na Mistrzostwach Europy, które odbędą się w Rzymie. Wierzę, że uda mi się też zdobyć kwalifikacje na olimpiadę w Paryżu. Od dziecka marzyłam o starcie w olimpiadzie. Warto mieć marzenia i je spełniać. Będę dawać z siebie wszystko! – zapewnia zawodniczka Miejsko-Ludowego Klubu Lekkoatletycznego w Płocku. Jej trenerem klubowym jest Mirosław Nisztor, a trenerem prowadzącym w Kadrze Narodowej Przemysław Zabawski.

Codzienna dyscyplina

Pani Zuzanna dodaje, że do realizacji takich właśnie marzeń przybliża nas samodyscyplina. —Pchnięcie kulą – jak każda inna konkurencja olimpijska ­– wymaga wiele godzin codziennej pracy, ćwiczeń, które pozwalają na wdrożenie właściwej techniki, siły fizycznej i zaangażowania. Początkowo sytuujemy tę samodyscyplinę tylko w aktywności fizycznej, jednak z czasem całe nasze życie staje się coraz bardziej uporządkowane, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że bycie konsekwentnym to najlepsza droga do rozwoju i celu – zauważa.

Podążać własną drogą

Jak zbudować silne i zdrowe relacje z innymi, a także poprawić swoją samoocenę i zwiększyć swoją motywację? Pomagają w tym psychologowie sportu, z usług których korzysta dziś wielu sportowców, ponieważ pomagają oni w kontrolowaniu emocji i rozwijaniu umiejętności mentalnych. — Sportowcy żyją pod nieustanną presją: wyników, kwalifikacji, turniejów, czy otoczenia. A naszą rolą jest nie tylko pomaganie zawodnikom i ich trenerom w osiąganiu optymalnych wyników sportowych. Praca psychologa w sporcie otwiera na to, by właśnie pracować nad tą presją. Pomaga poradzić sobie ze stresem, jak np. ten stres wykorzystać, by motywował do działania a nie paraliżował. To też bez względu na dyscyplinę praca nad koncentracją i pewnością siebie – mówi Anna Cieślak, psycholog sportu, która pracowała m.in. w Radomiaku Radom i z zawodnikami federacji KSW.

Działać szybko i zdecydowanie

Jak ogólnorozwojową dyscypliną sportu jest szermierka opowiada Krzysztof Grzegorek, szablista i trener. — Sport kształtuje systematyczność w pracy, i to się przydaje w całym naszym życiu. A szermierka angażuje pełnię fizycznych i psychicznych właściwości człowieka. Szermierka, a zwłaszcza szabla, to sport bardzo szybki. Tutaj nie można bać się podejmować szybkich i zdecydowanych decyzji. O wyniku decyduje psychika i odwaga. Liczy się wytrzymałość, technika, ale przede wszystkim myślenie i siła woli – mówi.

Pan Krzysztof największe sukcesy odniósł w szablowej drużynie biało-czerwonych na mistrzostwach świata zdobywając srebrny medal w Hawanie (1969) i brązowy w Ankarze (1970). W latach 1981-1996 był trenerem kadry narodowej szablistów. – Moje wyniki sportowe nie były znów tak fascynujące, ale na pewno spełnieniem mych marzeń były występy w narodowej drużynie z moim idolem Jerzym Pawłowskim, wówczas najlepszym szablistą świata – wspomina.

Mazowieckie ikony

Na liście ambasadorów polskiego sportu, którzy przez kolejne dekady odnosili sukcesy na stadionach całego świata i którzy są na pewno źródłem niejednej inspiracji nie może zabraknąć tych, którzy przez miejsce urodzenia czy zamieszkania związani byli (lub są) z Mazowszem. To przedstawiciele różnych dyscyplin, m. in.: kolarz Stanisław Królak, lekkoatletka Irena Szewińska, motorowodniak Waldemar Marszałek, wspomniani już piłkarz Robert Lewandowski, czy tenisistka Iga Świątek – od paru lat najbardziej wpływowa kobieta polskiego sportu. Umiejętne kierowanie talentem doprowadziło w ostatnim czasie naszą szkolną młodzież do międzynarodowych sukcesów.

Infrastruktura to podstawa

W tym roku samorząd w ramach programu „Mazowsze dla sportu” wesprze aż 24 inwestycji w regionie płockim kwotą 4 mln zł. Powstaną m.in. kort tenisowy w m. Mała Wieś, boisko do gry w piłkę nożną w miejscowości Ligowo, boisko wielofunkcyjne wraz z niezbędną infrastrukturą w gminie Sanniki, bieżnia lekkoatletyczna okólna wraz z niezbędną infrastrukturą w gminie Słubice, skatepark w Bodzanowie czy trybuny przy boisku treningowym na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gostyninie.

Cały artykuł w najnowszym numerze miesięcznika „Mazowsze serce Polski” oraz na stronie:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE