Uchwałę w sprawie nadania, a właściwie w przypadku Bielsk, przywrócenia praw miejskich, radni przegłosowali 22 października. Następnie przez 2 tygodnie, między 12 a 30 listopada, odbywały się konsultacje społeczne.
- Miały one formę ankiety, którą dostarczaliśmy sołtysom, a oni przekazali mieszkańcom sołectw. Każdy zainteresowany mógł również dostać kopię formularza w urzędzie gminy - przekazał nam wójt Bielska, Józef Rozkosz.
W ankiecie zagłosowało ponad 1000 mieszkańców.
Jakie są wyniki?
Wyniki można uznać za zaskakujące.
- Z odpowiedzi, które do nas spłynęły wynika, że większość mieszkańców nie wyraziła chęci, by starać się o nadanie Bielsku statusu miasta - wyjaśnia wójt.
Mimo wszystko zapewnia, że będą wciąż starać się rozmawiać z mieszkańcami, odpowiadać na wątpliwości i przekonywać.
Warto podkreślić, że Bielsk spełnia kryteria, które są brane pod uwagę przy pozyskaniu praw miejskich. Zamieszkuje go ok. 2700 osób, posiada wyodrębnione centrum i niezbędną infrastrutkturę miejską. Był również miastem w przeszłości - od XIV do XIXw.
Wójt zaznacza również, że ostateczna decyzja należy do rady gminy, a ta najprawdopodobniej zostanie podjęta w trakcie najbliższej sesji.
- Jestem jednak pewien, że radni będą liczyć się z opinią społeczną i sam uważam również, że nie powinniśmy działać wbrew woli mieszkańców - dodaje Józef Rozkosz.
Podobne starania czyni inna gmina z powiatu płockiego. W Staroźrebach większość mieszkańców jest jednak "za" ubieganiem się o prawa miejskie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.