Posłowie zadecydowali o wakacjach kredytowych dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy. Z propozycji nie będą mogły skorzystać osoby mające zobowiązanie w walucie obcej (np. we frankach). Z pomocy skorzystać może nawet 2 mln Polaków, którzy mają problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji. Koszt wakacji przyznanych w latach 2022-2023, według obliczeń Narodowego Banku Polskiego, może sięgnąć 20 mld zł, jeśli skorzystają z nich wszyscy uprawnieni.
Dłuższy czas kredytowania bez złotówki odsetek
Kredytobiorcy będą mogli wnioskować nawet o 8 miesięcy bez spłaty rat. Oznacza to jednak, że okres kredytowania się wydłuży, a bank nie naliczy przy tym ani złotówki odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe. Jeżeli mamy dwa lub więcej kredytów mieszkaniowych, z propozycji będziemy mogli skorzystać tylko w jednym przypadku.
Według ustawy z wakacji będzie można skorzystać po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.) oraz po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Złóż wniosek i ciesz się chwilową wolnością
Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić łącznie dwa warunki - mieć zawartą umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. Jeśli kredytobiorca korzysta już z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złoży wniosek o wakacje na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy.
Dokumenty należy złożyć osobiście, mailowo lub poprzez bankowość elektroniczną. Spłata kredytu zostanie zawieszona w dniu dostarczenia do placówki odpowiedniego wniosku. Bank będzie miał 21 dni od dnia doręczenia dokumentu na potwierdzenie jego przyjęcia.
Liczy się czas, a ustawa do ostatniej chwili czekała na podpis
Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę dopiero w czwartek, 14 lipca. Biorąc pod uwagę fakt, że w lipcu należy złożyć wniosek o zawieszenie spłaty raty w sierpniu, a przepisy zaczną obowiązywać 14 dni po podpisaniu, było nerwowo. Jednak, zgodnie z zapowiedziami, głowa państwa zajęła się tematem w czwartek, 14 lipca. Wniosek o wakacje będzie można składać dopiero od 28 lipca. Oznacza to, że na dopełnienie formalności zostają zaledwie dwa dni robocze. Część osób może po prostu z różnych przyczyn nie zdążyć.
Wakacje kredytowe to ustawa, na którą czekało wiele polskich rodzin, które wpadły w kłopoty finansowe z powodu szalejącej inflacji. Przez kilka ostatnich miesięcy ich rata kredytu, które zaciągnęli na kupno wymarzonego mieszkania czy domu, wzrosła nawet o 100 procent. Wiele osób przyznaje, że nie stać ich na spłatę. Jedną z osób, które są w takiej sytuacji, jest Anna Kurak.
Wzięłam kredyt na kupno 40 metrowego mieszkania. Płaciłam ratę w granicach 1500 złotych. Spokojnie dawałam sobie radę. Teraz płacę prawie 2600. Zastanawiam się, kiedy wzrośnie do 3 tysięcy, bo tego, że tak będzie to jestem pewna. Bardzo zastanawia mnie jeden fakt. Miałam zdolność kredytową na 250 tysięcy i raty dostosowane do moich możliwości. Teraz nikogo nie obchodzi, że ledwie wiąże koniec z końcem i że prawie cała pensja idzie na spłatę. Wakacje, oszczędności, kupno nowego samochodu, to biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny mediów i jedzenia, coś co pozostaje poza moim zasięgiem. Gdyby nie pomoc rodziców, to byłabym naprawdę w kiepskiej sytuacji -
- opowiada Anna Kurak. Takich przykładów jest o wiele więcej. Wystarczy wejść na fora dla kredytobiorców i przekonać się, w jak trudnej sytuacji znaleźli się niektórzy kredytobiorcy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.