Reklama

Reklama

Jedna z łódzkich uczelni wykręca żarówki. To element programu oszczędnościowego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Akademia Muzyczna w Łodzi demontuje oświetlenie! Z powodu rosnących kosztów energii elektrycznej łódzkie uczelnie szukają oszczędności.

Reklama

Akademia Muzyczna w Łodzi zaciska pasa

Ceny prądu szokują. Akademia Muzyczna w Łodzi otrzymała nową cenę energii elektrycznej na 2023 rok (przetarg w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej). Koszty z dotychczasowych pół miliona zł wzrosły do niemal 2 mln.

W związku z tym władze uczelni przyjęły uchwałę w sprawie wprowadzenia programu oszczędnościowego. Jednym z jego punków  jest skrócenie godzin otwarcia uczelni oraz zamknięcie jej w weekendy oraz w czasie przerwy świąteczno-noworocznej.

Na tym jednak nie koniec. W Akademii Muzycznej postanowiono wykręcić część żarówek, ale uspokajamy, studenci nie będą musieli przychodzić na zajęcia ze świeczkami. Chodzi głównie o oświetlenie w korytarzach oraz oświetlanie ogromnych sal koncertowych, gdzie zużycie energii jest bardzo wysokie.

Inna łódzka uczelnia - Filmówka poszła o krok dalej - przesunęła zajęcia. Semestr zimowy rozpocznie się pod koniec lutego, a nie w styczniu i zakończy w lipcu. Gdy nie ma studentów, nie zużywa się tyle energii, nie jest też potrzebne ogrzewanie. Akademia Muzyczna nie może sobie na to pozwolić.  Chodzi bowiem o instrumenty i odpowiednie warunki ich przechowywania. Minimalna temperatura musi wynosić 18°C. 

- Nie będziemy zamykać uczelni ani przechodzić na nauczanie zdalne. Filmówka zdecydowała się wydłużać semestr w wakacje, my nic takiego nie planujemy. Postanowiliśmy wprowadzić racjonalny program, który pozwoli zredukować koszty energii elektrycznej. Kalendarz koncertowy ustanowiony do 18 grudnia zostaje bez zmian. Wszystkie wydarzenia i koncerty zaplanowane na ten okres będą się odbywać. Postanowiliśmy jednak, że nie będziemy dokładać nowych - informuje Aleksandra Bęben, rzeczniczka Akademii Muzycznej w Łodzi

Politechnika Łódzka przygotowana do zimy

Zapytaliśmy się również inne łódzkie uczelnie o wprowadzenie programów oszczędnościowych. Z odpowiedzi rzecznika Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewy Chojnackiej wynika, że uczelnia nie wprowadza drastycznych ograniczeń w swoim funkcjonowaniu przez rosnące ceny prądu. Jak podkreśla, uczelnia sukcesywnie od lat przechodzi termomodernizację. Na kampusie A zostało zainstalowane inteligentne oświetlenie, które jest ekologiczne i energooszczędne. Uczelnia jest więc przygotowana do nadchodzącego sezonu zimowego i nie przewiduje znaczących zmian w swojej organizacji. 

W skali miasta należy się liczyć z pakietem oszczędnościowym. Władze czekają na wyniki jesiennego przetargu, ale już wiadomo, że będzie drożej o kilkaset procent.

Miasto Łódź na pewno w pierwszej kolejności może zrezygnować z oświetlania budynków miejskich, możemy również zrezygnować z iluminacji świątecznych, potem zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach budynków samorządowych, być może wyłączymy latarnie w nocy. Ale co potem? Przecież istnieją pewne granice - mówił w rozmowie z TuŁódź Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, odnosząć się również do galopującej inflacji.

A Wy jak zamierzacie oszczędzać? Temperatura niższa o jeden stopień? Wieczory przy świecach? Komentujcie!

 

 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy