reklama

Podsumowanie działań w ramach projektu „Integracja-edukacja-rozwój działań organizacji poradniczych na rzecz osób z niepełnosprawnością”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podsumowanie działań w ramach projektu „Integracja-edukacja-rozwój działań organizacji poradniczych na rzecz osób z niepełnosprawnością” - Zdjęcie główne

Podsumowanie działań w ramach projektu „Integracja-edukacja-rozwój działań organizacji poradniczych na rzecz osób z niepełnosprawnością”

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światProjekt finansowany w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych- Konkurs RPWROP Edycja 2022-Priorytety 1-3 przez Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Rok 2023 był ważnym czasem dla Fundacji „Pro Aperte”, która w ramach projektu „Integracja-edukacja-rozwój działań organizacji poradniczych na rzecz osób z niepełnosprawnością” podjęła szereg istotnych przedsięwzięć w ramach rozwoju obszaru poradniczego organizacji.

Niezmiernie cennym rezultatem wypracowanym w ramach projektu było powstanie Koalicji Organizacji Poradniczych, która została zainicjowana przez Fundację „Pro Aperte”. Oficjalne powołanie koalicji miało miejsce 12 maja 2023 podczas pierwszego spotkania sieciującego organizacji i inicjatyw obywatelskich tworzących KOP, które odbyło się w Hotelu Awis w Kutnie. Kolejne miało miejsce w listopadzie 2023 roku w Łodzi. Spotkania sieciujące i wzajemna wymiana doświadczeń są istotnym elementem działań Koalicji Organizacji Pozarządowych. Do KOP należą organizacje pozarządowe i inicjatywy, które stoja na straży praw osób z niepełnosprawnościami i prowadzą szeroko zakrojone działania poradnicze na rzecz tych osób min. Fundacja „Pro Aperte”, Fundacja Autism Team, Fundacja AleKlasa, Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej, Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a, Fundacja Diabeciaki, Fundacja Sentivenio, Fundacja Wspólna Przystań, Inicjatywa Chcemy Całego Życia!, Inicjatywa Nasz Rzecznik, Fundacja Niebieski Szlak, Fundacja Sawanci oraz Kluby Świadomej Młodzieży z Łodzi, Kutna i Włocławka. Koalicja prowadzi portal amamprawo.pl, na którym można znaleźć publikacje artykułów z rzeczywistych przypadków i ich interwencji w obronie osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Koalicja w ramach swojej działalności poradniczej przygotowała również kampanię informacyjną „Prawa osób z niepełnosprawnością i ich rodzin”, której celem było zwrócenie szczególnej uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Kampania trwała od 20 listopada do 3 grudnia 2023. Przez cały ten czas organizacje z Koalicji Organizacji Poradniczych udostępniały na swoich kanałach społecznościowych informacje odnośnie praw przysługujących osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom. Celem kampanii było szerzenie w społeczeństwie wiedzy na temat, przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami, rozwiązań, których głównym celem jest realizacja prawa każdego człowieka do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia.

W ramach kampanii powstał spot „Mam prawo”. Sceny filmu pokazują na jakie trudności codziennego życia trafiają osoby z niepełnosprawnościami lub wrażliwe sensorycznie oraz rozwiązania, których zastosowanie gwarantuje dostępność. Przestrzeń trudną można zmienić na przyjazną i dostępną. Spot cały czas jest dostępny na Facebooku Fundacji „Pro Aperte” oraz na fundacyjnym kanale YouTube.

 

Działaniami projektu objęci zostali również rodzice osób z niepełnosprawnościami, którzy są ważną grupą odbiorców w kontekście właściwego prowadzenia działań poradniczych każdej organizacji. W trzech miastach Polski odbyły się warsztaty „Niezbędnik wyjątkowego rodzica”. Przez cały cykl spotkań specjaliści dzielili się wiedzą, dzięki której rodzicom łatwiej będzie odnaleźć się w meandrach systemu edukacji i orzecznictwa. Stworzono przyjazną przestrzeń, w której było także miejsce na dyskusję o trudnościach, ale i wzajemne wsparcie rodziców. Spotkania warsztatowe zainicjowały powstanie Klubu Świadomych Rodziców, który zrzesza opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami z regionu kutnowskiego. Warsztaty pomogły rozwiać wątpliwości rodziców np. jakie orzeczenia  i uprawnienia przysługują osobom w dorosłym życiu. Taka wiedza pozwoli rodzicowi na swobodniejsze poruszanie się w procedurach systemu.

  

Na bazie spotkań „ Niezbędnik wyjątkowego rodzica” powstał raport, przygotowany przez obserwatora uczestniczącego w spotkaniach, który stał się wytycznym do opracowania broszury pod nazwą „10 najczęstszych trudności osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Pytania i odpowiedzi”. Broszura zawiera odpowiedzi na pojawiające się, wybrane wątpliwości i dylematy rodziców i opiekunów, które zgłaszali oni podczas trwania warsztatów. Powstało rzetelne źródło informacji, które również ma być wsparciem dla rodzin osób z niepełnosprawnościami w meandrach systemu. Dodatkowo zespół specjalistów Fundacji ‘Pro Aperte”, przy merytorycznym wsparciu Fundacji „Autism Team”, opracował przejrzysty folder pt. „Pierwsze kroki po diagnozie – poradnik dla osób, które otrzymały diagnozę niepełnosprawności i osób opiekuńczych.  To mini poradnik, który powstał w ramach projektu i w przystępny sposób wspiera informacyjnie osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów w procesie uzyskania niezbędnych dokumentów po postawieniu diagnozy. Zarówno broszura, jak i folder były kolportowane do różnych instytucji pomocowych na terenie Kutna, ale również całej Polski.  

Efektem projektu był również nagrany trzymodułowy e-kurs, w którym szczegółowo omówione zostały zawiłości i ich rozwiązania z trzech obszarów edukacyjnych, orzeczniczych i socjalno-bytowych, szczególnie istotnych z punktu widzenia osoby z niepełnosprawnością i ich rodzin. 

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022–2033.

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE