reklama
reklama

Nasi dziadkowie o "świętach na bogato" mogli tylko pomarzyć. Mimo to był to dla nich radosny, rodzinny czas [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nasi dziadkowie o "świętach na bogato" mogli tylko pomarzyć. Mimo to był to dla nich radosny, rodzinny czas [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
34
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Polska i światBoże Narodzenie to ulubione święto Polaków. Przygotowujemy się do niego nawet przez kilka tygodni. O tym, jak Święta Bożego Narodzenia wyglądały w Polsce kilkadziesiąt lat temu możemy się dowiedzieć z opowiadań naszych rodziców i dziadków, ale też z archiwalnych zdjęć.
reklama

Od jakiegoś czasu do Bożego Narodzenia przygotowujemy się – przynajmniej według marketingowców i branży handlowej – już po Wszystkich Świętych. Tuż po tym, jak ze sklepów znikają znicze, na półkach pojawiają się ozdoby, gwiazdorki z czekolady i całe gama świątecznych gadżetów. 

Tak wyglądało Boże Narodzenie naszych dziadków. Cudownie mimo przeszkód

Oczywiście wiele osób może powiedzieć, że święta to dla nich trudny czas. Ma to głównie związek z finansami. Prezenty dla bliskich, czy bożonarodzeniowa kolacja w każdej rodzinie generują niemałe koszty. Trzeba jednak zauważyć, że trzydzieści, czy czterdzieści lat temu naszym rodzinom było znacznie trudniej. 

Przede wszystkim, na sklepowych półkach wybór towaru był znacznie mniejszy – często brakowało wielu podstawowych produktów. Panie domu naprawdę musiały wykazać się kreatywnością, aby przygotować wigilijną kolację. Nie było również aż takiego dużego wyboru, jeżeli chodzi o prezenty dla dzieci. 

reklama

Poza tym najbiedniejsze rodziny nie miały co liczyć na świąteczne paczki od fundacji, czy stowarzyszeń, które obecnie bardzo mocno angażują się w pomoc potrzebującym. 

Sianko pod obrusem i pierwsza gwiazdka. Święta na archiwalnych zdjęciach 

Mimo tych wszystkich przeciwności czas ten był dla naszych dziadków, babć, cioć i wujków szczególny. Spotykali się oni całymi rodzinami przy wigilijnym stole, aby zjeść kolację, która składała się z dwunastu potraw, pośpiewać kolędy, cieszyć się swoją obecnością i wspominać tych, których zabrakło. W rodzinach praktykujących nieodłączną tradycją było również wspólne pójście o północy na pasterkę. 

Akcentowano również inne tradycje, takie jak podawanie bezmięsnych posiłków, układanie sianka pod obrusem, czy siadanie do stołu, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. 

reklama

Na pewno uroku ówczesnym świętom nadawała mroźna pogoda. Jak wyglądały tradycje, kolacja wigilijna oraz przygotowania do tego niezwykłego czasu? Tego wszystkie możemy dowiedzieć się od naszych dziadków, ale też dzięki zdjęciom, np. z Cyfrowego Archiwum Państwowego. Przewiń w dół i sprawdź naszą galerię zdjęć POD REKLAMAMI. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama