Reklama

Reklama

Ceny prądu idą w górę. Ile zapłacimy w 2022 roku za energię elektryczną?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ceny prądu idą w górę. Ile zapłacimy w 2022 roku za energię elektryczną? - Zdjęcie główne

Ceny prądu idą w górę. Ile zapłacimy za energię elektryczną? | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Od stycznia tego roku obowiązuje opłata mocowa, która wzrośnie już za trzy miesiące. Tym samym ceny prądu po raz kolejny ulegną podwyżce. Jak bardzo wydatki na energię elektryczną uszczuplą nasz domowy budżet? Sprawdziliśmy.

Reklama

Ceny prądu w 2022 roku

Wprowadzona na początku 2021 r. opłata mocowa miała w założeniu zapewnić Polakom bezpieczeństwo energetyczne polegające na dostarczaniu prądu bez żadnych zakłóceń. Niestety jednak okazuje się, że nie mamy zbytnio powodów do radości. Za prąd zapłacimy więcej, ponieważ ceny opłaty mocowej idą od przyszłego roku w górę.  Na podstawie stawek ogłoszonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki można wywnioskować, że ich koszty wzrosną nawet o kilkadziesiąt procent.

Źródło: URE

Opłata mocowa w gospodarstwach domowych, które dotychczas zużywały rocznie poniżej 500 kWh, wynosiła 1,87 zł na miesiąc, a już niedługo cena wzrośnie do 2,37 zł. Zużywający od 500 kWh do 1200 kWh zapłacą o 1,20 zł więcej i od stycznia wydadzą 5,68 zł miesięcznie. Ci, u których zużyta przez rok energia elektryczna wyniosła powyżej 1200 kWh i poniżej 2800 kWh, płacili 7,47 zł, a teraz wydadzą 9,46 zł.

W gospodarstwie zużywającym powyżej 2800 kWh opłata mocowa wzrosła o 2,79 zł i wyniesie 13,25 zł. U pozostałych grup odbiorców koszt opłaty mocowej zwiększył się aż o 34,6% i wyniesie 0,1026 zł za kWh pobraną w dni robocze w godzinach między 7 a 22. Wszystkie ceny podane są w kwocie netto.

Żeby dobrze zobrazować sytuację, możemy przyjąć, że 4-osobowa rodzina zużywa rocznie 5000 kWh. W 2021 opłata mocowa wyniosłaby w tym przypadku 125,52 zł. Natomiast od przyszłego roku ta kwota już zwiększyłaby się do 159 zł.

Warto też wspomnieć o tym, że odbiorcy przyłączeni do sieci średnich i wysokich napięć będą mieli opłatę także uzależnioną od indywidualnej krzywej poboru.

Podwyżki nie tylko cen prądu

Wzrost ceny prądu z pewnością nie spodoba się Polakom, którzy i tak już zauważyli, że ich wydatki idą mocno w górę. Będąc w sklepie, można dostrzec, że koszty związane z zapełnieniem koszyka zwiększyły się w porównaniu do lat ubiegłych. Aby zakupić podstawowe produkty, takie jak owoce, mięso, napoje oraz środki czystości, trzeba wydać więcej niż kiedyś. Ceny paliwa również przyprawiają o ból głowy. Co prawda płaca minimalna od stycznia także się zwiększy i wyniesie 3010 zł brutto, ale czy to jest powód do zachwytu?

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy