W poniedziałek premier Donald Tusk ogłosił stan klęski żywiołowej. Potrwa on, w wybranych miejscach, od 16 września przez 30 dni. – Ze strony rządu będziemy robili wszystko, aby jak najlepiej koordynować nasze działania i mobilizować wszędzie tam, gdzie potrzeba naszych urzędników, wolontariuszy i służby do jak najlepszego i najbardziej efektywnego działania – podkreślił podczas sztabu kryzysowego we Wrocławiu szef rządu.
Stan klęski żywiołowej. Te miejsca zostaną nim objęte
Rządzący tłumaczą, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na sprawniejsze działanie służb, aby chronić życie i zdrowie ludzi oraz ich mienie. – Bardzo nam zależy, aby procedury były możliwie przyjazne dla każdego, kto się zgłosi. Zadaniem wójta, burmistrza, prezydenta oraz ośrodków pomocy społecznej będzie przede wszystkim jak najszybsze dostarczenie tej pomocy – mówił w poniedziałek premier.Miejsca obecnie objęte stanem klęski żywiołowej to:
- w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenia Góra;
- w województwie opolskim – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gmina Strzeleczki w powiecie krapkowickim;
- w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała.
Sytuacja w innych gminach i powiatach jest analizowana na bieżąco, dlatego lista obszarów objętych stanem klęski żywiołowej może być rozszerzana.
Pomoc od państwa. Tyle pieniędzy można dostać
W poniedziałek premier ogłosił również, że zwiększył pomoc, o którą mogą ubiegać się osoby poszkodowane przez powodzie. Pomoc doraźna z tytułu pomocy społecznej wyniesie 8 tysięcy złotych. Można ubiegać się również o wsparcie 2 tysięcy złotych z tytułu zasiłku powodziowego. Łącznie to 10 tysięcy złotych wsparcia.Zapewniona będzie również bezzwrotna pomoc finansowa na remonty mieszkań czy odbudowę zabudowań gospodarczych w wysokości 100 tysięcy złotych. Będzie można również ubiegać się o wsparcie w wysokości 200 tysięcy złotych na odbudowę budynków mieszkalnych.
Ponadto trwają prace nad wprowadzeniem 0% VAT dla darowizn towarów i usług przekazanych w ramach pomocy poszkodowanym wskutek powodzi.
Polacy solidarni z południem kraju. Ruszyły zbiórki, pokazujecie wielkie serce!
Potrzeby osób, które zostały dotknięte powodzią, są ogromne. Na szczęście i tym razem Polacy pokazali, że potrafią się solidaryzować z tymi, których dosięgło nieszczęście. W całym kraju ruszyły liczne zbiórki. Organizowane są m.in. przez szkoły, przedszkola, czy samorządy. Zbierana jest woda, suchy prowiant, power banki, środki czystości, ubrania, ale też kalosze, łopaty, czy szczotki tak bardzo potrzebne podczas sprzątania. Zbierane są także łóżka polowe.Przykładowo: dary dla powodzian przyjmuje Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu. Punkt uruchomiono o godzinie 8 w poniedziałek 16 września i już kilka minut później pojawiły się pierwsze osoby z suchym prowiantem i artykułami chemicznymi.
(fot. Karolina Wolska)
Natomiast zweryfikowane zbiórki, m.in., pieniędzy, choć nie tylko, prowadzi caritas, Pomagam.pl, siepomaga.pl, PCK, Bank Żywności oraz samorządy.
Obserwujemy dramatyczną sytuację na południu Polski. Intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowne powodzie w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim. W odpowiedzi na ten kryzys, Fundacja Pomagam.pl uruchomiła zbiórkę SOS Powódź: Południe Polski potrzebuje pomocy – informuje Biuro Prasowe Fundacji Pomagam.pl.
W pomoc włączyła się również fundacja Jakuba Błaszczykowskiego. – Fundacja Ludzki Gest przekazuje wsparcie finansowe w postaci ćwierć miliona złotych (250 000zł) na pomoc w walce ze skutkami powodzi. Każdy kataklizm ma swoje tragiczne skutki, każdy najmniejszy gest ma wielką moc. Wspólnymi siłami możemy wesprzeć odbudowę i przywrócić nadzieję tym, którzy doświadczyli tak wielkich strat – napisano w mediach społecznościowych.
Pieniądze – aż 40 mln złotych – przekazała fundacja WOŚP.
Pomagają wszyscy: od Lublina po Poznań, od Szczecina po Przemyśl
W Poznaniu miasto wspólnie z miejscowym Caritasem i Międzynarodowymi Targami Poznańskimi organizuje zbiórkę darów w Congress Center. Mieszkańcy mogą je przynosić w godz. 10.00-12.00 i 18.00-20.00, do piątku (20 września).Również miasto Lublin uruchamia punkt zbiórki rzeczowej dla osób poszkodowanych w powodzi. Najpotrzebniejsze rzeczy można przynosić do punktu na terenie miasteczka ruchu drogowego przy Al. Zygmuntowskich 4.
W Bełchatowie zbiórkę na rzecz powodzian prowadzą m.in. ochotnicy z Ochotniczej Straży Pożarnej. Dary można przynosić do ich siedziby przy ul. Bawełnianej 18 od 16 do 20 września w godz. 16:00-18:30. Telefon kontaktowy: 608 478 623 oraz 781 040 707.
W Gdańsku można przekazać środki finansowe za pośrednictwem Fundacji Gdańskiej.
Dodajmy, że w pomoc zaangażowane są niemal wszystkie polskie miejscowości, niezależnie od wielkości. Osoby, które chcą pomóc na pewno znajdą punkt, gdzie mogą przekazać dary. Policja przestrzega jednak przed fikcyjnymi zbiórkami internetowymi. Jak zwykle, nieszczęście innych chcą wykorzystać oszuści. Dlatego warto wpłacać na zweryfikowane zbiórki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.