Zamknij
REKLAMA

Rzecznik Osób Niepełnosprawnych do właścicieli sklepów: "Apeluję o wyrozumiałość"

10:11, 17.10.2020 | S.M
Skomentuj Fot. Pixabay
REKLAMA

Płocki Rzecznik Osób Niepełnosprawnych, Tomasz Gorczyca, apeluje do właścicieli sieci marketów i mniejszych sklepów.  Prosi o to, by seniorom, osobom często potrzebującym wsparcia w zakupach, w godzinach 10-12 mógł towarzyszyć opiekun. - Bez jego pomocy niektórzy sobie po prostu nie poradzą - przekonuje.

Przypomnijmy, od 15 października, w ramach wprowadzonych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa, w sklepach obowiązują wydzielone godziny na seniorów. W tym czasie wstęp do nich mają osoby powyżej 60. roku życia. Osoby starsze są najbardziej narażone na zakażenie. Właśnie dlatego wprowadzono możliwość robienia przez nich zakupów w warunkach minimalizujących kontakt z innymi. W zaleceniu nie uwzględniono jednak obecności opiekunów. Zdaniem Tomasza Gorczycy, płockiego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych, to duże przeoczenie.

- Między 10 a 12 zakupy mogą robić tylko osoby starsze, często powyżej 65. roku życia. Należy jednak pamiętać, że część z nich nie jest w stanie samodzielnie wejść do sklepu - mówił Gorczyca. - Bardzo często towarzyszą im opiekunowie, rodzina, sąsiedzi czy wolontariusze. Ci, którzy z potrzeby serca pomagają w tych niełatwych czasach - argumentował.

Zdaniem rzecznika, wiele osób starszych lub tych z niepełnosprawnościami, otrzymuje pomoc właśnie w tych godzinach. 

- Dotychczas opiekunka mogła samodzielnie zrobić zakupy dla swojego podopiecznego, teraz jest to niemożliwe - przekonuje Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Płocku. - Towarzysz bardzo często idzie do sklepu razem z osobą niepełnosprawną, by jej pomóc. Taka możliwość powinna zostać uwzględniona - dodaje.

Tomasz Gorczyca zwraca się do wszystkich właścicieli zarządzających dużymi sieciami marketów oraz do tych odpowiedzialnych za sklepy osiedlowe, aby osobie potrzebującej mógł towarzyszyć opiekun w godzinach 10-12. - Bez jego pomocy niektórzy sobie po prostu nie poradzą - apeluje.

(S.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

karolekkarolek

4 0

Takie bzdury wypisujecie.Jakie 65+.Mieszacie ludziom w głowach.Zakupy w godz.10-12 mogą robić seniorzy 60+. 10:56, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA