To wydarzenie wywołało zamieszki. Po zakończeniu spektaklu w teatrze uformował się pochód. Skandowano "Wolna sztuka! Wolny teatr!". Pochód przeszedł w okolice pomnika Adama Mickiewicza. Milicja zatrzymała 35 osób pod zarzutem "zakłócania porządku publicznego". - Są w dziejach teatru i narodów przedstawienia, które zmieniły bieg historii – przypominają w płockim teatrze.
Wieczór poświęcony 50. rocznicy premiery „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym, która była zaczynem marca ‘68 roku, zaplanowali wspólnie płocki Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego oraz Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru. Zapraszają do wizyty w teatralnym „Piekiełku” 25 listopada. Śmiało można zabrać własny prowiant i napoje.
- Podczas wieczoru usłyszymy fragmenty „Dziadów” Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów płockiego Teatru. Jarosław Wanecki, prezes Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru, opowie o głośnej realizacji „Dziadów” w Teatrze Narodowym i o realizacji z przymrużeniem oka w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Płocku w wykonaniu lekarzy. Marek Mokrowiecki, dyrektor teatru, przypomni przedstawienie „Dziadów” w płockiej katedrze. Ponadto wysłuchamy wielkiej improwizacji w wykonaniu Gustawa Holoubka i zastanowimy się, czy dziś „Dziady” coś w nas jeszcze poruszają. A jak na przedchrześcijański obrzęd przystało, będziemy jeść i pić za przychylność dusz i ich spokój w zaświatach.
Te dusze, które przybywały do świata żywych, niegdyś należało bowiem odpowiednio ugościć. Wylewano wręcz trunki na mogiły na cmentarzu albo na stół, aby te wędrujące dusze mogły ucztować.
Początek w "Piekiełku" o godz. 21.30. Bilety w cenie 5 zł.