Reklama

Opisuje nietuzinkowe osobowości. Nie przegapcie tego spotkania

Opublikowano:
Autor:

Opisuje nietuzinkowe osobowości. Nie przegapcie tego spotkania - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Pierwsza przebrała się za mężczyznę, aby móc studiować, męża ganiała z rewolwerem. Drugą spotkał ostracyzm ze strony najbliższych. Trzecią obrzucono jajkami w Berlinie, ludzie krzyczeli „Precz zuchwała dziwko”. To trzy niesamowite portrety kobiet, Zofii Stryjeńskiej, Papuszy i Marleny Dietrich spod pióra Angeliki Kuźniak. Pisarka w czwartek będzie gościła w Płocku.

Pierwsza przebrała się za mężczyznę, aby móc studiować, męża ganiała z rewolwerem. Drugą spotkał ostracyzm ze strony najbliższych. Trzecią obrzucono jajkami w Berlinie, ludzie krzyczeli „Precz zuchwała dziwko”. To trzy niesamowite portrety kobiet, Zofii Stryjeńskiej, Papuszy i Marleny Dietrich spod pióra Angeliki Kuźniak. Pisarka w czwartek będzie gościła w Płocku.

Angelika Kuźniak jest reporterką i autorką powieści biograficznych „Papusza” o cygańskiej poetce Bronisławie Wajs, a także „Marlene” o losach aktorki Marleny Dietrich, która w radio powiedziała, że „Hitler to idiota” i wyjechała z Niemiec. W ojczyźnie tego wyjazdu nie wybaczono, nawet już po śmierci aktorki.

Kuźniak w 2016 roku nominowano do Nagrody Literackiej Nike za powieść biograficzną „Stryjeńska. Diabli nadali” o losach malarki, którą niektórzy nazywają polską Fridą Kahlo. Pisarka jest także współautorką opowieści o Ewie Demarczyk „Czarny Anioł”.

Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej.  „Za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował” otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014. Była autorką dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej Nike 2008 tomie Włodzimierza Nowaka „Obwód głowy”.

Spotkanie, które odbędzie się 22 czerwca w sali kolumnowej w głównym gmachu Książnicy Płockiej, jest częścią projektu „TAK dla historii. TAK dla przyszłości” sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Początek o godz. 17.00.  

[ZT]15614[/ZT]

Fot, Materiał promocyjny Książnicy Płockiej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE