Reklama

ZUS wymienił okna i parapety. Wydał niemal pół miliona złotych

Opublikowano:
Autor:

ZUS wymienił okna i parapety. Wydał niemal pół miliona złotych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Czy naprawdę ZUS nie ma większych wydatków? - pytał ostatnio jeden z czytelników w kontekście przetargu na wymianę okien w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Piłsudskiego.

- Czy naprawdę ZUS nie ma większych wydatków? - pytał ostatnio jeden z czytelników w kontekście przetargu na wymianę okien w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Piłsudskiego.

- Czy te okna były w aż tak złym stanie? - dopytywał czytelnik. Realizacja ogłoszonego w maju 2017 roku zamówienia w budynku przy ul. Piłsudskiego 2b zakończyła się pod koniec września i polegała na termomodernizacji, konkretnie na wymianie okien, parapetów, żaluzji, witryn aluminiowych. Do zadań wykonawcy, Fabryki Okien Spektrum z Lublina, należał demontaż starych okien i parapetów, obróbka nowych i ich zamontowanie (nowe okna miały mieć nawiewniki powietrza). Na koniec należało ściany pomalować w dotychczasowym kolorze. Łącznie wymieniono 75 okien i 11 witryn.

Wyłoniona w przetargu firma wykonawcza podjęła się zadania za 458,6 tys. zł brutto i nie jest to jednak rekordowa kwota, jeśli chodzi o inne przetargi na termomodernizację, które ostatnio ogłosił ZUS. Za termomodernizację siedziby w Gostyninie ZUS zapłaci 263 tys. zł, ale już w przypadku oddziału w Tarnobrzegu 585,7 tys. zł, w Zamościu to już 1,9 mln zł. W przetargu dotyczącym siedziby w Łodzi przy ul. Zamenhofa nie złożono żadnej oferty.

Powróćmy jednak do tematu remontu płockiej siedziby. Jak twierdzi regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego, Piotr Olewiński, nie ma podobnych zamierzeń w odniesieniu do budynku przy Jachowicza 1. Rzecznik tłumaczy, że faktycznie budynek przy Piłsudskiego 2 był remontowany w 2015 roku, jednak zakres dotyczył wyłącznie wykładzin i malowania części pokoi biurowych.

- Natomiast remont w postaci wymiany okien nigdy wcześniej nie był przeprowadzany.

Budynek, z którego korzysta ZUS, ma 16 lat. - Termomodernizacja, a więc wymiana okien, wynikała z zaleceń z przeglądów okresowych budynku badających stan techniczny budynków zgodnie z art.62 Prawa budowlanego - tłumaczy Piotr Olewiński. - Stan techniczny okien wykazywał się dużym zużyciem. Nie było możliwości uchylenia czy otwierania większości okien. Większe skrzydła okienne wypaczyły się w toku użytkowania. Część okien była już na stałe zamknięta przy pomocy wkrętów. Nie było już możliwości dostania części zamiennych do okien w tym okuć i  uszczelek. W okresie jesienno-zimowym mieliśmy do czynienia ze zbyt dużą stratą ciepła. Pomieszczenia były niedogrzane.

Ponadto rzecznik zwraca uwagę, że okna i witryny stwarzały zagrożenie dla użytkowników, czyli dla samych pracowników. - Nie otwierały się, wypadały z zawiasów, cechowały się nieszczelnością, co przekładało się na zwiększone zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku. Zgodnie ze sztuką budowlaną przy wymianie stolarki okiennej należy wymienić również parapety zewnętrzne. Obecne okna spełniają wymóg izolacyjności termicznej okien wynoszący 0,9 W/m2K, co przyczyni się do oszczędności na ogrzewaniu budynku i w konsekwencji doprowadzi do zwrotu poczynionych nakładów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE