Reklama

Zobaczcie fotografie z całego świata [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Zobaczcie fotografie z całego świata [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Najnowsza wystawa w Płockiej Galerii Sztuki to efekt jubileuszowej edycji konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i BBC Worldwide nieprzerwanie od 1965 r.. Rokrocznie kilka tysięcy fotografów nadsyła do stolicy Wielkiej Brytanii swoje zdjęcia wykonane w naturalnym środowisku życia zwierząt na wszystkich kontynentach.

Najnowsza wystawa w Płockiej Galerii Sztuki to efekt jubileuszowej edycji konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i BBC Worldwide nieprzerwanie od 1965 r.. Rokrocznie kilka tysięcy fotografów nadsyła do stolicy Wielkiej Brytanii swoje zdjęcia wykonane w naturalnym środowisku życia zwierząt na wszystkich kontynentach.

- Tego rodzaju konkurs to prestiżowe przedsięwzięcie - chwalił Jerzy Zegarliński, organizator tournee ekspozycji po Polsce podczas czwartkowego wernisażu w Płockiej Galerii Sztuki. - Zdjęcia są podzielone na kilkanaście kategorii. W październiku każdego roku są wystawiane w Londynie i w ponad 30 krajach na świecie. To przedsięwzięcie  o wielkim rozmachu. Liczby mówią same za siebie: ponad 41 tys. zdjęć zgłoszonych do konkursu, wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów z ponad 90 krajów.
Wystawa regularnie gości w Polsce od 2002 r.  Wystawia się ją w dwunastu miastach, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Sopocie, Szczecinie. Od czwartku można ją podziwiać w Płocku.

Fotografie, które można zobaczyć na wystawie, są efektem wnikliwej obserwacji przyrody. Często kilkudniowej, a nawet kilkumiesięcznej wędrówki za zwierzętami, w poszukiwaniu tego najlepszego kadru. Jury wybiera finalistów oraz zwycięzców każdej kategorii. Każdorazowo wystawa prezentuje około 100 najciekawszych, nagrodzonych i wyróżnionych fotografii dzikiej przyrody. Ideą jest zwrócenie uwagi na piękno i kruchość otaczającego nas świata. - Każde ze zdjęć jest unikatowe i pokazuje bogactwo życia na naszej pięknej planecie - komentuje uczestnik wystawy. Wyróżnione obrazy to fascynująca opowieść.  Każda fotografia opatrzona jest tabliczką, z której można się dowiedzieć, jakiego sprzętu użył autor do wykonania zdjęcia, gdzie zostało ono zrobione, a także ile umiejętności i pasji trzeba posiadać, by się wyróżnić.  - Wystawa oprócz walorów wizualnych ma znaczenie edukacyjne. Wyjdziemy stąd bogatsi o wiedzę z dziedziny ekologii czy ochrony środowiska - dodawał Jerzy Zegarliński.

Nagrodę główną i tytuł Wildlife Photographer of the Year 2014 otrzymał Michael "Nick" Nichols z USA za czarno - białe zdjęcie zatytułowane "The Last Great Picture" (to zdjęcie zwyciężyło również w kategorii "Czerń i biel"). Fotografia przedstawia odpoczywające po przepędzeniu samców śpiące z młodymi lwice. Zdjęcie wykonano w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii. Autor wędrował za stadem przez sześć miesięcy.

Z kolei tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2014 powędrował do młodziutkiego, zaledwie 9-letniego Hiszpana - Carlosa Perez Navala, za zdjęcie pt. "Stinger in the Sun". Była to nagroda w kategorii do 10 lat. Fotografia ukazuje skorpiona mieniącego się w blasku słońca.

Wśród świty światowych fotografów znalazł się także Polak - Łukasz Bożycki z Warszawy. Jest on finalistą w kategorii "Ssaki" za zdjęcie zatytułowane "Winter hang - out". Na jego zdjęciu widzimy nietoperza w starym, mazurskim bunkrze.

Organizatorzy zaznaczają, że wystawa gości w Polsce po raz trzynasty, a płocki wernisaż jest jubileuszowy, bo 150.  - Nawet ekspozycja World Press Photo nie była tyle razy wystawiana - komentuje Alicja Wasilewska,, dyrektorka PGS.

W galerii można również  oglądać wystawę Małgorzaty Wróblewskiej, zatytułowaną "Kreską i plamą". Ekspozycję tworzy 50 rysunków o różnorodnej tematyce z różnych lat twórczości autorki. - Tematyka moich prac powinna trafić do każdego typu wrażliwości - uważa autorka. - Pokazują one, że piękno kryje się w najdrobniejszych szczegółach.

Artystka ma w dorobku kilkanaście wystaw własnych prac, ale także prac zbiorowych oraz plenerów. Zachęcała do dzielenia się swoimi przemyśleniami bezpośrednio z nią samą, ale także zaznaczyła, że chętnie odpowie na osobności na wszelkie pytania dotyczące jej prac. Dzieła są wykonane techniką własną autorki, jak sama zaznacza to był wymysł chwili. Niektóre są wykonane ołówkiem, ołówkiem i akrylem, inne tuszem lub samym akrylem.

Obie wystawy można oglądać do 30 lipca w Płockiej Galerii Sztuki.

Fot. Dominika Bębenista

Więcej zdjęć w naszej galerii

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE