Reklama

Reklama

Zobacz pamiątki z wizyty Ojca Świętego w Płocku. Niezwykła wystawa w Muzeum Diecezjalnym [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Muzeum Diecezjalnym w Płocku zaprezentowano nową wystawę stałą. Jest ona poświęcona Papieżowi Polakowi, a konkretniej obecności Jana Pawła II w Płocku. Ekspozycję, złożoną m.in. z archiwalnych zdjęć oraz pamiątek z jego wizyty w Płocku, oglądać można już od jutra.

Reklama

"Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku" to wystawa ku pamięci. W Muzeum Diecezjalnym wyeksponowano m.in. fotografie Jana Waćkowskiego i pamiątki związane z pobytem papieża, św. Jana Pawła II w Płocku, który miał miejsce 7 i 8 czerwca 1991 roku.

Odwiedzając wystawę zobaczyć możemy np. kielich podarowany płockiej katedrze, czy wyjątkowe szachy wykonane dla Papieża Polaka przez więźniów Zakładu Karnego w Płocku. Są też atrakcje multimedialne – w tym film pokazujący fragment wizyty Ojca Świętego w Płocku. Wszystko po to, by przywrócić pamięć o sylwetce i dokonaniach Jana Pawła II.

- Święty Jan Paweł II uczył nas wielu rzeczy – przekonywał ks. bp. Piotr Libera, Biskup Płocki podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie wystawy. - Dzięki niemu i od niego uczyliśmy się tego, co Pan Bóg może zrobić rękoma i sercem jednego człowieka, jeśli ten pozwoli prowadzić się woli Ducha Świętego – dodał.

Jak przekonywano podczas konferencji prasowej, wystawa ma być nie tylko sentymentalną podróżą do 1991 roku, ale też cenną lekcją historii dla młodego pokolenia.

- Ma chronić przed zapomnieniem – przekonywał ks. Andrzej Milewski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku. - Chcemy przekazywać zebrane informacje młodym, a ludziom starszego i średniego pokolenia dać takie sentymentalne wspomnienie. Chcemy na co dzień przypominać wszystkim odwiedzającym wystawę o tym, czego nauczał święty Jan Paweł II – mówił.

Mecenasem wystawy został PKN Orlen. W koncernie przekonują, że decyzja o wsparciu tego projektu była formalnością.  

- PKN Orlen od wielu lat angażuje się w wiele inicjatyw o charakterze lokalnym – podkreślał Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen. - Nie pierwszy raz współpracujemy z Muzeum Diecezjalnym w Płocku. Zaangażowaliśmy się chociażby we wzbogacenie znajdującego się tam skarbca. Otwierana właśnie wystawa jest dla nas jednak szczególnie ważna. Możemy nią pielęgnować historię i tradycję  wybitnego człowieka, jakim był Ojciec Święty. Jan Paweł II był, jest i będzie dla wielu pokoleń Polaków wzorem do naśladowania – argumentował.

Wystawa „Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku” zostanie udostępniona wszystkim gościom Muzeum Diecezjalnego od wtorku, 26 października. Przygotowana ekspozycja ma charakter stały, będzie ona jednak sukcesywnie powiększana o kolejne eksponaty z pielgrzymki Jana Pawła II do Płocka.

Zobaczcie zdjęcia Tomasza Miecznika.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy