Reklama

Zniknie jedna czwarta starych autobusów

Opublikowano:
Autor:

Zniknie jedna czwarta starych autobusów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 9,7 miliona wart jest projekt poprawy funkcjonowania transportu publicznego w Płocku. Dotacja na ten cel wynosi niespełna 8,3 mln. Różnica pokryta zostanie z miejskiego budżetu.

Ponad 9,7 miliona wart jest projekt poprawy funkcjonowania transportu publicznego w Płocku. Dotacja na ten cel wynosi niespełna 8,3 mln. Różnica pokryta zostanie z miejskiego budżetu.

– Program jest realizowany przez Urząd Miasta Płocka i miasto jest beneficjentem przeznaczonej na jego realizację unijnej dotacji – powiedział prezydent Andrzej Nowakowski tuż po podpisaniu umowy w sprawie dofinansowania programu „Poprawa funkcjonalności systemu transportu publicznego w Płocku”. – Różnica między całkowitą wartością projektu, a otrzymanym na ten cel dofinansowaniem zostanie pokryta z budżetu miasta.

Oznacza to, że z kasy miejskiej wydane zostanie 1 473 999,93 złotych. Nie jest to dużo, wziąwszy pod uwagę, że dzięki temu do Płocka trafi siedem nowoczesnych autobusów miejskich i pojazd techniczny. Zamontowany zostanie również system nowoczesnej informacji dla pasażerów. Umowę w sprawie finansowania projektu podnoszącego jakość miejskiej komunikacji w Płocku podpisali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

W maju 2014 roku na płockich ulicach pojawi się siedem nowoczesnych autobusów o długości 11,5-12,5 metra. Dwa z nich posiadać będą silniki na olej napędowy, pozostałe – na biopaliwo. Każdy z nich będzie spełniał najwyższe europejskie standardy emisji zanieczyszczeń. Niskopodłogowe na całej swej długości pojazdy będą przystosowane do przewozu osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Każdy posiadał będzie bezstopniowe wejścia, miejsca do przewozu osób na wózkach inwalidzkich oraz system informacji dźwiękowej dla niewidomych i niedowidzących. – To już drugi w ostatnim czasie duży projekt dotyczący Komunikacji Miejskiej. Dwa lata temu na ulice naszego miasta trafiło 15 nowoczesnych, niskopodłogowych, niskoemisyjnych autobusów. Tym razem będzie ich siedem – mówił prezydent Andrzej Nowakowski. – Oznacza to, że udało nam się wymienić już 25 procent całego taboru, jakim dysponuje Komunikacja Miejska.

Marszałek województwa mazowieckiego podkreślił, że nowe autobusy są zdecydowanie bardziej proekologiczne niż stary tabor KM. – Cieszę się, że dzięki temu Płock będzie mógł powoli zacząć uwalniać się od spalin – mówił w Ratuszu Adam Struzik.

„Poprawa funkcjonalności systemu transportu publicznego w Płocku” to jednak nie tylko zakup siedmiu nowoczesnych autobusów. W planach jest także montaż na przystankach tablic z informacjami o kursowaniu autobusów zmieniającymi się w zależności od natężenia ruchu na płockich ulicach. Tablice informacyjne posiadać będą co najmniej sześć wierszy. Na pierwszych wyświetlane będą informacje o najwcześniejszych przyjazdach autobusów na dany przystanek. Ostatnia jest zarezerwowana na informacje o planowanych zmianach rozkładów, a także wiadomości o ważnych wydarzeniach odbywających się na terenie Płocka.

W obrębie 20 nowych wiat przystankowych, zlokalizowanych w wyznaczonych punktach miasta, stanie również osiem dwustronnych i dwanaście jednostronnych tablic informacyjnych.

W planach jest także zakup pojazdu technicznego wyposażonego w stoły warsztatowe, wyciągarkę, gniazda do awaryjnego uruchamiania autobusów, system do kół zapasowych i inne. Pojazd będzie również przystosowany do holowania autobusów, których masa nie przekracza 18 ton.

Projekt „Poprawa funkcjonalności systemu transportu publicznego w Płocku” będzie realizowany dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE