Reklama

Znaleźli się nawet na monetach NBP

Opublikowano:
Autor:

Znaleźli się nawet na monetach NBP - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tych dwóch panów w melonikach i frakach nie da się zapomnieć. Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, czyli pamiętny Kabaret Starszych Panów, bawili słuchaczy radiowych i telewidzów, którzy później nucili „Tanie dranie”, "Addio pomidory” i „Przeklnij mnie”. O kabarecie i twórczości tego pierwszego opowie u nas dziennikarka radiowa Teresa Drozda.

Tych dwóch panów w melonikach i frakach nie da się zapomnieć. Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, czyli pamiętny Kabaret Starszych Panów, bawili słuchaczy radiowych i telewidzów, którzy później nucili „Tanie dranie”, "Addio pomidory” i „Przeklnij mnie”. O kabarecie i twórczości tego pierwszego opowie u nas dziennikarka radiowa Teresa Drozda.

W najbliższą środę warto wpaść do Książnicy Płockiej z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, żeby posłuchać dziennikarki, która przy okazji niedawnej 100. rocznicy urodzin i 12. rocznicy śmierci, opowie o Jeremim Przyborze. Przybora stworzył wspólnie z Jerzym Wasowskim Kabaret Starszych Panów. Panowie poznali się w Warszawie, kiedy ten pierwszy był spikierem radiowym. Ponownie spotkali się już po wojnie w 1948 roku. I tak tekściarz pozyskał do współpracy kompozytora.

- W radiu rozpoczęła się znajomość, współpraca i przyjaźń Jeremiego Przybory z Jerzym Wasowskim, która za sprawą „Kabaretu Starszych Panów” przeniesiona została do telewizji – przypomina Teresa Drozda. - Odtąd Wasowski z Przyborą, Przybora z Wasowskim, wymieniani są jednym tchem jako najlepsza spółka autorsko-kompozytorska, ale też jako wcielenie (jedno) elegancji, dobrego wychowania, dystansu i przyjaźni. Przybora w swojej twórczości stworzył świat kompletny. Świat mający swoją dynamikę, zasady i język. Zaludniony przez postaci z piosenek, słuchowisk, opowiadań, Kabaretu i powieści.

Program pierwszy raz wyemitowano 16 października 1958 roku pod nieco innym tytułem, „Popołudnie Starszych Panów”. Gościli w nim później inni znakomici artyści, w tym Irena Kwiatkowska, Wiesław Gołas, Edward Michnikowski, Edward Dziewoński, Barbara Krafftówna, Bohdan Łazuka, Kalina Jędrusik. Nadawano go na „na żywo”, jednak piosenki odgrywano z playbacku (a tu znajdziemy takie perełki, jak „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Bo we mnie jest seks”, „Kaziu, zakochaj się”, „Na ryby”, „W czasie deszczu dzieci się nudzą”, „Wesołe jest życie staruszka”). Na ich cześć Maciej Maleńczuk wspólnie z Pawłem Kukizem nagrali w 2010 roku album „Starsi Panowie” z udziałem Kayah i Renaty Przemyk, natomiast Narodowy Bank Polski wydał monety w wizerunkiem Starszych Panów, dwie srebrne o nominale 10 złotych i złotą o nominale 10 złotych.

Przybora słynął z językowych zabaw. Do audycji wprowadzał sporą dawkę humoru, za co lubili go słuchacze. Przez 10 lat prowadził cykl „Teatr Eterek”. Mawiał wówczas: - Jako autor z radia przecież powstałem i w radio się obrócę, bo przypuszczam, że w radiu najdłużej jeszcze słychać nas będzie obu z Jerzym w naszych piosenkach.

Drugim powodem, dla którego warto wygospodarować trochę czasu na spotkanie w Książnicy Płockiej, jest sama Teresa Drozda, jako znawczyni twórczości i redaktorka „Dzieł (niemal) wszystkich” Przybory. To wieloletnia dziennikarka radiowa. Współpracowała już m. in. z RMF i Program 1 Polskiego Radia. W Trójce prowadziła m. in. popularny cykl „Powtórka z rozrywki” czy Trójkę pod Księżycem. Aktualnie prowadzi audycję poświęconą muzyce czeskiej, przeważnie folkowej i poetyckiej na antenie RDC. Rozmawia z gośćmi na temat kultury, w tym literatury. Członkini zarządu Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Należy też do kolegium redagującego rocznik kulturalny „Piosenka” wydawany przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Specjalistka w dziedzinie piosenki literackiej, od 1998 roku prowadzi poświęcony jej autorski vortal: www.strefapiosenki.pl; wraz z partnerem prowadzi też teatralnego bloga: www.chodzimydoteatru.blox.pl.

Spotkanie w Książnicy w budynku przy ul. Kościuszki (sala kolumnowa) zaplanowano na 30 marca. Przybierze formę gawędy radiowej z wykorzystaniem różnorodnych materiałów archiwalnych, będą więc piosenki i fragmenty audycji radiowych. Początek o godzinie 18.00.

Fot. Materiały Książnicy Płockiej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE