Reklama

Zmiana czasu. Śpimy krócej czy dłużej?

Opublikowano:
Autor:

Zmiana czasu. Śpimy krócej czy dłużej? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przypominamy: w nocy z soboty na niedzielę o godz. 2.00 przestawimy zegarki na 3.00. Zmiana czasu z zimowego na letni wiąże się z zasadniczym pytaniem: śpimy krócej czy dłużej?

Przypominamy: w nocy z soboty na niedzielę o godz. 2.00 przestawimy zegarki na 3.00. Zmiana czasu z zimowego na letni wiąże się z zasadniczym pytaniem: śpimy krócej czy dłużej?

Czas z zimowego na letni w całej Unii Europejskiej zmieniamy w ostatni weekend marca - tym razem wypadło na noc z 28 na 29 marca. Dzięki temu dzień wydłuży nam się o godzinę. To optymistyczna wiadomość.

Zaś co do pytania fundamentalnego, czyli czy w związku ze zmianą dane nam będzie pospać dłużej czy krócej, odpowiedź jest, niestety, jak co roku niewesoła - śpimy krócej. Dłużej wylegiwać się będziemy mogli dopiero za siedem miesięcy - w ostatnią niedzielę października.

Głównym powodem przestawiania zegarków, ma być oszczędność i efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, bo dzięki zmianie czasu popołudniami dłużej jest widno. To z kolei przekłada się na inne pozytywy - choćby bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale też nasze zdrowie, bo więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Warto jednak dodać, że od kliku lat coraz wyraźniej słychać głosy podważające korzyści płynące ze zmiany czasu, głównie jeśli chodzi o wykorzystanie energii elektrycznej.

Trzeba też pamiętać, że wprowadzenie czasu letniego oprócz niewyspania może nieść ze sobą inne niedogodności. Np. wybierając się w sobotę w nocną podróż pociągiem, warto sprawdzić, czy i jak wyjedzie pociąg. Problem pojawia się również w niektórych systemach informatycznych, choć np. telefony komórkowe i komputery przeważnie automatycznie dostosowują się do zmiany i pamiętać trzeba głównie o nastawieniu zegarów ściennych czy zegarów na ręku.

Obecnie czas przestawia się w zależności od pory roku w ok. 70 krajach na świecie, w Europie wyjątkiem są m.in. Rosja, Islandia i Białoruś. W Polsce przestawiamy zegarki od międzywojnia,  choć zdarzały się lat, gdy tego zaniechano. Nieprzerwanie śpimy krócej lub dłużej od 1977r.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE