Choć rytuał zmiany czasu dla wielu jest uciążliwy, zlikwidowanie go nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się zdawać. Prace nad takim rozwiązaniem muszą odbyć się na forum unijnym i trwają już od 2018 r.
Niestety, przerwał je wybuch pandemii COVID-19, w efekcie czego Komisja Europejska wydała w 2021 r. zalecenie, by przestawiać zegarki przez następne 5 lat.
Zmiana czasu 2025. Kiedy przestawiamy zegarki?
Harmonogram terminów zmiany czasu został ściśle określony.
Zegary przestawimy o godz. 2:00 na godz. 3:00 w nocy z 29 na 30 marca. Oznacza to, że choć "będziemy spali krócej", dzień będzie "dłuższy".
Do czasu zimowego powrócimy 26 października.
Koniec z przestawianiem zegarków? Minister zapowiada działania
W 2025 r. rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej. Polskie Stronnictwo Ludowe zamierza wykorzystać ten fakt, aby wznowić dyskusję na temat zmiany czasu.
- Zgłosimy ustawę w tej sprawie, żeby Polska dała jasny i wyraźny sygnał, że jest gotowa do zatrzymania czasu. Wierzę, że ta ustawa zostanie zaakceptowana. Oczywiście będzie tam wskazanie, że zmian musi się dokonać w łączności z innymi krajami - mówił lider ugrupowania, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zapowiedział też, że działania w tym kierunku na forum międzynarodowym podjął już minister Paszyk. Chęć zmian argumentował utrudnieniami dla przedsiębiorców oraz wynikiem badań z 2018 r., w którym większość Europejczyków uznała, że popiera likwidację tego procederu.
Jeżeli UE przyjęłaby takie rozporządzenie, już za rok będziemy mogli przestawić zegary po raz ostatni.
Komentarze (0)