Reklama

Zmarła Grażyna Mościcka-Nowak, córka dowódcy obrony Płocka w 1920 r.

Opublikowano:
Autor:

Zmarła Grażyna Mościcka-Nowak, córka dowódcy obrony Płocka w 1920 r.  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś na cmentarzu w Łodzi odbył się pogrzeb Grażyny Mościckiej-Nowak, jedynej córki majora Janusza Mościckiego, który w 1920 roku dowodził obroną Płocka.

Dziś na cmentarzu w Łodzi odbył się pogrzeb Grażyny Mościckiej-Nowak, jedynej córki majora Janusza Mościckiego, który w 1920 roku dowodził obroną Płocka. 

Ratusz poinformował o śmierci Grażyny Mościckiej-Nowak. Urodziła się w 1927 roku w Łodzi, czyli 7 lat po bohaterskiej obronie Płocka, którą kierował jej ojciec. 

W czasie II wojny światowej najpierw wraz z rodziną została wysiedlona z Łodzi, a następnie odebrana rodzicom i wywieziona do Niemiec. Do Polski wróciła po zakończeniu wojny, a do Płocka po raz pierwszy przyjechała z ojcem, w 1948 roku. 

- Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci pani Grażyny Mościckiej-Nowak. Emocjonalnie, podobnie jak ojciec, była związana z Płockiem, co wielokrotnie podkreślała w czasie wizyt w naszym mieście oraz w swoich wspomnieniach. Brała udział w uroczystościach patriotycznych związanych z obroną Płocka przed bolszewikami. Miałem nadzieję, że spotkamy się ponownie w sierpniu 2020 r. podczas obchodów 100. rocznicy obrony Płocka 1920 r. i że wspólnie otworzymy Park im. mjr Janusza Mościckiego przy przyczółku mostowym na osiedlu Radziwie ? mówi prezydent Andrzej Nowakowski.

Grażyna Mościcka-Nowak była pedagogiem, nauczycielką chemii. Wielokrotnie przyjeżdżała ze swoimi uczniami do Płocka, pokazywała nasze miasto i uczyła historii, która przez reżim PRL-u została skazana na zapomnienie. Na początku lat dziewięćdziesiątych, po śmierci matki, przekazała naszemu miastu rodzinne pamiątki, w tym akt nadania mjr Januszowi Mościckiemu Orderu Virtuti Militari przez marszałka Józefa Piłsudskiego 10 kwietnia 1921 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE