W 2023 roku wskaźnik skrajnego ubóstwa wzrósł do 6,6%. Ten niepokojąco wysoki poziom może przekładać się m.in. na wzrost liczby osób w kryzysie bezdomności. Na koniec września, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej opublikował również raport o sytuacji osób bezdomnych i wymiarze pomocy, z której mogą skorzystać.
Jak pomaga miasto?
Aby chronić ludzkie życie i efektywnie walczyć z kryzysem bezdomności, potrzebne jest zaangażowanie wielu instytucji: od ośrodków pomocy społecznej, przez służby porządkowe i służbę zdrowia, aż po władze miasta.
- W Płocku działania na rzecz osób bezdomnych mają charakter systemowy. Od lat działamy, aby pomóc na wielu obszarach, m.in. poprzez prowadzenie akcji informacyjnych, liberalizację zasad dot. przebywania w placówkach dla osób bezdomnych czy organizując doraźną pomoc dla tych, którzy nie zdecydują się skorzystać z pomocy działających w mieście instytucji - tłumaczy Marzena Tyburska z działu wsparcia i rehabilitacji społecznej MOPS w Płocku.
Rozwiązaniem, które może uratować osoby bezdomne podczas zimna, są przede wszystkim noclegownie i schroniska.
- Ilość miejsc noclegowych w Płocku jest zabezpieczona dla grup osób bezdomnych w sposób umożliwiający funkcjonowanie całego systemu. Na terenie istnieje 1 schronisko dla bezdomnych kobiet, 1 noclegownia dla bezdomnych mężczyzn oraz funkcjonująca od października do kwietnia ogrzewalnia dla osób bezdomnych - kontynuuje Marzena Tyburska.
Warto również podkreślić, że na 2024 rok gmina-miasto Płock zawarła porozumienie o współpracę z fundacją Leśne Zacisze, która prowadzi schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Placówka mieści się w Sokołowym Kącie. MOPS może skierować tam osobę, która ze względu na niepełnosprawność bądź podeszły wiek wymaga częściowej opieki. Od stycznia do września tego roku trafiło tam 15 bezdomnych z Płocka.
Nowy start
Poza doraźną pomocą oferowaną przez schroniska i noclegownie, prowadzone są również działania, które mają na celu pomoc w wyjściu z kryzysu bezdomności.Dla osób z problemem alkoholowym, lub zmagających się z innymi nałogami działa Dom Wsparcia Teen Challenge prowadzony przez stowarzyszenie Chrześcijańska Misja Społeczna. Placówka mieści się przy ul. Kościuszki 26. Osoby przebywające w domu wsparcia mogą liczyć nie tylko na nocleg i ciepły posiłek, ale również możliwość skorzystania z terapii uzależnień czy pomocy prawnej.
- Do końca września przebywało tam 31 mężczyzn, a obecnie przebywa 14 osób - czytamy w raporcie.
Kolejnym proponowanym rozwiązaniem są tzw. mieszkania treningowe i wspomagane dla osób wychodzących z bezdomności.
- Pobyt w takim mieszkaniu jest czasowy i ustalany decyzją dyrektora MOPS. Część osób, które tam przebywa czeka na przydział lokalu socjalnego bądź komunalnego, część jeszcze w tym roku kończy Indywidualny Plan Usamodzielnienia opracowany z terapeutami, a część stanowią osoby niepełnosprawne - dowiadujemy się z raportu MOPS-u.
Aktualnie w takich mieszkaniach przebywa 6 osób.
Akcja Zima
W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w okresie jesienno-zimowym zagrożenie życia i zdrowia osób bezdomnych znacząco wzrasta.Aby zapobiegać przypadkom wychłodzenia organizmu, intensywne działania prowadzą również funkcjonariusze policji i straży miejskiej w Płocku.
- W tym celu, jak co roku, dwóch pracowników socjalnych z MOPS-u współdziałając ze strażą miejską będzie monitorować środowiska, w których najczęściej przebywają osoby bezdomne, takie jak altany śmietnikowe, piwnice czy okolice dworców. Przeprowadzać będą rozmowy, skłaniające osby bezdomne do skorzystania z pomocy - opisuje Tyburska.
O pomoc służby apelują także do mieszkańców.
- Jak co roku, w chwili, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy - przekazuje podkom. Monika Jakubowska, oficer prasowy płockiej policji.
Podkreśla również, że każde zgłoszenie jest skrupulatnie sprawdzane i może uratować czyjeś życie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.