Reklama

Reklama

Zgorzelski: „Powódź jest tylko kwestią czasu”. Samorządowcy apelują do Wód Polskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Płocku

Zgorzelski: „Powódź jest tylko kwestią czasu”. Samorządowcy apelują do Wód Polskich - Zdjęcie główne

foto Starostwo Powiatowe w Płocku

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zagrożenie powodziowe na terenie powiatu płockiego to jeden z tematów konferencji prasowej, którą zorganizowano w Starostwie Powiatowym. - Powódź na terenie powiatu płockiego jest kwestią czasu.Wszyscy mamy więcej szczęścia, niż możemy się spodziewać – mówił obecny w Płocku Piotr Zgorzelski, wicemarszałek sejmu.  Samorządowcy apelują do Wód Polskich i proszą o działanie.

Reklama

Spotkanie z dziennikarzami zorganizowano po tym, jak w powiecie płockim ogłoszono alarm w związku z podnoszącym się poziomem Wisły. Obecny podczas konferencji Piotr Zgorzelski podkreślał, jak ważne jest bezpieczeństwo okolic Płocka przypominając, że powiat leży na terenach nadwiślańskich. 

Polityk przekonywał, że obecna sytuacja to efekt wieloletnich zaniedbań. Jak wynika z jego informacji, rocznie w rzece - na odcinku w powiecie płockim - osadza się ponad 1,4 mln metrów sześciennych namułu.

- Staramy się robić co można, jednak brak działań systemowych i zaniechanie pogłębiania Wisły powodują, że powódź jest tylko kwestią czasu – mówił podczas konferencji Piotr Zgorzelski, wicemarszałek sejmu. - Naprawdę, drodzy rządzący, weźcie się do roboty i nie traktujcie z takim lekceważeniem mieszkańców powiatu płockiego! Od lat nie pogłębiacie Wisły, nie naprawiacie wałów przeciwpowodziowych i nie jesteście w stanie zabezpieczyć potrzeb mieszkańców.

W opinii Zgorzelskiego rząd stworzył jedynie nieefektywnego „molocha, jakim są Wody Polskie”.

- Ludzie mieszkający nad Wisłą nie mają z niego pożytku. Mówię to z pełną odpowiedzialnością: za następną powódź odpowiedzialni będą rządzący – grzmiał Piotr Zgorzelski.

Opinii wicemarszałka sejmu wtórował starosta płocki. Sylwester Ziemkiewicz zaznaczył, że choć Wisła jest wizytówką Płocka i okolic, to jest jednocześnie i wielkim zagrożeniem.

- Zgłaszaliśmy wiele problemów utrzymania chociażby linii brzegowej – mówił podczas konferencji Ziemkiewicz. - W wielu miejscowościach, jak Kępa Polska, dochodzi do jej coraz większego uszkodzenia, a to prowadzi do dewatacji samych wałów. Tu potrzebne są konkretne działania.

Starosta zapewniał, że wielokrotnie zwracał się do Ministerstwa Infrastruktury o pogłębienie rzeki - bezskutecznie. 

Samorządowcy przypominali też o sytuacji kryzysowej, która miała miejsce w 2021 roku, kiedy to niewiele brakowało do tragedii. 

- Wystarczy kilka lat dalszych zaniechań, a nie będziemy się zastanawiać „czy”, ale „kiedy” znowu nastąpi powódź – podkreślał Tomasz Kominek, radny miasta Płocka. - Apelujemy do Wód Polskich: zacznijcie odmulać Wisłę, bo powtórzy się tragedia z 1982 roku!

Samorządowcy chcą, by Wody Polskie wdrożyły program systematycznego pogłębiania Wisły. Proszą też o konserwację wałów na terenie powiatu płockiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy