Reklama

Zdrowy styl życia – jak współcześnie pojmujemy ten element codzienności?

Opublikowano:
Autor:

Zdrowy styl życia – jak współcześnie pojmujemy ten element codzienności? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dbałość o szeroko pojęte zdrowie, kondycję, wygląd to dziś szereg zmian, które często podejmujemy w swoim życiu. Na samym początku, gdy pojawiało się pojęcie zdrowego stylu życia, dużo w nim było mody, która przyszła wraz z akcjami zagranicznych postaci znanych z mediów. Dziś jednak jest to bardziej nasza świadomość, że zdrowy styl życia jest w stanie zagwarantować dłuższą egzystencję, bez ryzyka bólu, codzienności naznaczonej medykamentami i widmem kolejnych wizyt lekarskich. Co dokładnie kryje się za tą tendencją, zdobywającą coraz większą popularność pośród konsumentów?

Dbałość o szeroko pojęte zdrowie, kondycję, wygląd to dziś szereg zmian, które często podejmujemy w swoim życiu. Na samym początku, gdy pojawiało się pojęcie zdrowego stylu życia, dużo w nim było mody, która przyszła wraz z akcjami zagranicznych postaci znanych z mediów. Dziś jednak jest to bardziej nasza świadomość, że zdrowy styl życia jest w stanie zagwarantować dłuższą egzystencję, bez ryzyka bólu, codzienności naznaczonej medykamentami i widmem kolejnych wizyt lekarskich. Co dokładnie kryje się za tą tendencją, zdobywającą coraz większą popularność pośród konsumentów?

Czynniki oddziałujące na zdrowie/chorobę

1985 rok przyniósł szacunki, wedle których na całość pojmowanego zdrowia/choroby, wpływ mają cztery czynniki. W 53% jest to właśnie styl życia, w 21% czynniki środowiskowe, w 16% czynniki genetyczne i jedynie w 10% opieka zdrowotna. Obecnie zdajemy sobie sprawę z faktu, że modyfikacją codziennych nawyków, jesteśmy w stanie poprawić swój byt. Żyć lepiej, lepiej się czuć, być zdrowszymi. Dajemy sobie szansę na eliminację czynników ryzyka zachorowań na rozmaite schorzenia, w tym nowotwory.

Obecnie zdecydowanie częściej zauważamy związek pomiędzy zdrowiem, stylem życia, a podejmowaną aktywnością fizyczną. Sporty amatorskie dostępne dosłownie dla wszystkich, przestały być już tylko modne, a stały się okazją do zdrowej rywalizacji, także o nasze zdrowie. Stały się również podstawą do zmian zachodzących w naszych organizmach. Przede wszystkim tych dobrych zmian, których ewidentnie chcemy.

Wzorce zachowań konsumentów kształtowane są również przez działania marketingowe. Zaliczyć tu można chociażby firmy popularyzujące produkty, dzięki którym dochodzi do pobudzania podejmowania aktywności fizycznej. Mamy zatem kije trekkingowe, rowery typowo miejskie, a nie tylko i wyłącznie górskie czy przystosowane dla zawodowców. Możemy również korzystać z całej gamy urządzeń, narzędzi i sprzętów, także do wykorzystania w warunkach domowych, które pozwalają ulepszać swoją sylwetkę, czyniąc ją nie tylko zgrabną, ale i zdrową. Co więcej, dostępność takich artykułów jest ogromna, a ich ceny zdecydowanie przystępne dla przeciętnego konsumenta. Siłownie mają pełne obłożenie, często działając praktycznie całą dobę.

Edukacja zdrowotna a obiady czwartkowe

Edukacja zdrowotna wychodzi poza ramy przedmiotów szkolnych i specjalistycznych kursów dla trenerów, dietetyków i szeroko pojętej kadry medycznej. Przeciętna osoba ma dostęp do kursów, szkoleń, porad, diet, planów treningowych, w niewielkich kwotach bądź nawet za darmo. Wiedza stała się znacznie bardziej dostępna, ale i pojawia się coraz więcej zaufanych, rzetelnych i godnych uwagi źródeł.

Niemałą rolę w edukacji odgrywają różnorodne spotkania traktujące o szeroko pojętym zdrowiu, profilaktyce, zachowaniach prozdrowotnych. Należą do nich chociażby obiady czwartkowe, o których idei więcej można poczytać na stronie http://www.obiadyczwartkowe.pl/. Znane twarze nie są jedynie otoczką marketingową, która ma zachęcać do udziału, ale kwintesencją grona osób, które bardzo chętnie promują prozdrowotne zachowania.

Wszelkiego rodzaju spotkania bazujące na tym podobnych formach, dają szansę nie tylko na zdobycie wiedzy odnośnie tego, co jest uważane za zdrowe, szkodliwe, zalecane czy też nie, ale i są miejscem na naukę gotowania, komponowania smacznych i wartościowych dań, a także naukę wyboru zdrowych produktów.

Mając przed sobą wizerunek tych, którzy nie tylko swoją postawą, ale i codziennym zachowaniem udowadniają, że do zmiany stylu życia nie potrzeba horrendalnego wysiłku i wyrzeczeń, jesteśmy w stanie zaufać i niekiedy zaryzykować zmiany, o jakich dotąd w ogóle nie myśleliśmy. Goście obiadów czwartkowych to przedstawiciele świata sportu, filmu, kultury i nie tylko, dzięki czemu na zdrowy styl życia można spojrzeć całościowo. Jacy goście pojawiają się podczas wydarzenia, jakim są obiady czwartkowe? Warto sprawdzić samemu http://www.obiadyczwartkowe.pl/obiadyczwartkowe.pl/nasi-goscie.

Plan zdrowego stylu życia

Dużą pomocą jest samodzielne opracowanie własnego planu zdrowego stylu życia. W nim zaś powinno znaleźć się miejsce na trzy główne składniki. Przede wszystkim właściwe odżywianie się, czyli jadłospis dostosowany do potrzeb, ewentualnych schorzeń, rodzaju wykonywanej pracy, alergii pokarmowych czy zapotrzebowania kalorycznego. Do tego aktywność fizyczna, ale podejmowana systematycznie, a na sam koniec ograniczanie stresu w życiu, który jest wrogiem tak naszej natury fizycznej, jak i psychicznej.

Przyjrzenie się dotychczasowym nawykom, zmiana podejścia i przejście na zdrowy styl życia, to gwarancja lepszej jakości życia, jak i oczekiwanej jego długości.

Źródła:


  • http://opz.gdansk.pl/zztd.pdf

  • http://www.lo3.grudziadz.com.pl/pdf/ambasador_zdrowia_poradnik.pdf

  • http://www.lo3.grudziadz.com.pl/pdf/mrozkowiak_zdrowy_styl_zycia.pdf

  • https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/5572/1/11_Aleksander_Lipski_Styl%20%C5%BCycia%20jako%20problem%20zdrowia%20spo%C5%82ecznego_151-166.pdf

  • http://www.ckziu25.sosnowiec.pl/sites/default/files/do-pobrania/zdrowy_styl_zycia.pdf

  • http://www.wbc.poznan.pl/Content/337834/index.pdf

  • http://www.sp12.miasto.zgierz.pl/downloads/publikacje/0002.pdf

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE