Reklama

Zbliża się ważna rocznica dla miasta. Hołd dla bohaterów

Opublikowano:
Autor:

Zbliża się ważna rocznica dla miasta. Hołd dla bohaterów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przyszły rok będzie wyjątkowy z racji przypadającej rocznicy wydarzenia, które doprowadziło do przyznania miastu Krzyża Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przyszły rok będzie wyjątkowy z racji przypadającej rocznicy wydarzenia, które doprowadziło do przyznania miastu Krzyża Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

W Płocku co roku odbywają się obchody upamiętniającej wydarzenia z 1920 r. w różnej postaci - oficjalnych uroczystości, biegu, apelu, rekonstrukcji walk czy zapalenia rac. Na pl. Narutowicza stanął pomnik poświęcony obrońcom Płocka.

Zanim rozpoczną się obchody radni zostaną poproszeni o zgodę jeszcze w grudniu podczas sesji, aby 2020 rok ogłosić rokiem 100. rocznicy bohaterskiej obrony Płocka w 1920 r. - "Płock miasto bohater". Uznano, że czyn obrońców Płocka z 1920 r. przyczynił się do ocalenia niepodległości Polski.

- Skuteczna obrona miasta przez bolszewikami była ważna dla losów wojny z 1920 r. W obronie miasta brali udział cywile, a nawet dzieci. Straty własne były znaczne. Wyniosły one 200-300 zabitych, w tym ok. 100 cywilów, 300-400 rannych i 300-350 zabranych do niewoli, z czego większość została później rozstrzelana. Najmłodszym poległym był 14-letni harcerz Antolek Gradowski. Straty wroga były prawdopodobnie mniejsze. Wynosiły ok. 240 zabitych, 100 jeńców i ok. 10 zagarniętych kaemów. W Płocku ponad 800 domów było zniszczonych, mury rozbite, słupy powywracane, a niemal całe miasto rozszabrowane - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, który trafił już do radnych.

Osoby zainteresowane pogłębieniem tematu mogą sięgnąć po bogato ilustrowaną publikację "Płock 1920. Dni krwi i chwały" autorstwa Grzegorza Gołębiewskiego, która została wydana w 2017 r. i trafiła do ogólnokrajowej sprzedaży. Autor opisał w niej śmiertelny bój z bolszewicką nawałą. Publikację współfinansowało miasto Płock i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE