Reklama

Reklama

Zawód stary jak świat. Czy to koniec ery listonoszy?

Opublikowano: 16 sierpnia 2017 08:53
Autor:

Zawód stary jak świat. Czy to koniec ery listonoszy?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze wcale nie tak dawno temu fizyczne dostarczenie wiadomości było jedynym sposobem komunikacji na długie dystanse. Posłańcy pokonywali więc większe lub mniejsze odległości, ale często stać było na to tylko najbogatszych. Z czasem powstały poczty, a popyt na usługi listonoszy rósł. Dziś zdecydowaną większość informacji przesyłamy jednak elektronicznie. Czy to oznacza koniec ery listonoszy?

Reklama

Jeszcze wcale nie tak dawno temu fizyczne dostarczenie wiadomości było jedynym sposobem komunikacji na długie dystanse. Posłańcy pokonywali więc większe lub mniejsze odległości, ale często stać było na to tylko najbogatszych. Z czasem powstały poczty, a popyt na usługi listonoszy rósł. Dziś zdecydowaną większość informacji przesyłamy jednak elektronicznie. Czy to oznacza koniec ery listonoszy?

Z pewnością nie, choć z czasem lista ich zadań się zmienia. Jeszcze kilka lat temu duża część seniorów regularnie przyjmowała pana z pokaźną torbą, który raz w miesiącu dostarczał świadczenia przekazywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Płocki oddział zakładu zaobserwował jednak, że to odchodzi już do lamusa. 

- Płocki ZUS wypłaca bezgotówkowo już 66% emerytur i rent - informuje Piotr Olewiński, rzecznik prasowy mazowieckiego oddziału ZUS-u. - Otrzymywanie emerytury na konto bankowe jest wygodne, zwłaszcza w sezonie wakacyjnych wyjazdów. Przelew jest także bezpieczniejszy – brak większej gotówki w domu ochroni nas przed kradzieżą oraz niektórymi oszustwami.

Jak zauważają urzędnicy, wybranie transferu pieniędzy na konto bankowe to także znak czasów. Ludzie, którzy w ostatnich latach przechodzą na emeryturę zwyczajnie są przyzwyczajeni do korzystania z usług bankowych. 

- Przelew na konto to także bezpieczeństwo. Wiele mówi się teraz o różnego rodzaju oszustwach, których ofiarami padają najczęściej właśnie osoby starsze. Trzymanie wszystkich pieniędzy w domu wiąże się z dużym ryzykiem, a dzięki posiadaniu rachunku bankowego nie narażamy oszczędności na kradzież trzymaniem ich w przysłowiowej skarpecie - podpowiadają urzędnicy. 

Jednocześnie zapewniają, że nie ma możliwości, aby środki trafiły do nierzetelnego podmiotu. W przypadku gdy Komisja Nadzoru Finansowego zawiesi działalność danego banku, ZUS natychmiast wstrzymuje się z przelewaniem tam pieniędzy. Urzędnicy alarmują wówczas świadczeniobiorców w celu wskazania nowego podmiotu. 

Aby zmienić sposób wypłaty świadczenia należy wypełnić formularz ZUS ER WZD-01 (dostępny m.in. na stronie www.zus.pl) i dostarczyć go osobiście lub listownie do oddziału zakładu. Dyspozycję możemy złożyć również w banku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.