Reklama

Reklama

Zatwierdzono program regionalny Mazowsza. Ponad 2 mld euro z UE na inwestycje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Zatwierdzono program regionalny Mazowsza. Ponad 2 mld euro z UE na inwestycje - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Komisja Europejska zatwierdziła nowy program dla województwa mazowieckiego, który realizowany będzie w latach 2021-2027. Oznacza to, że do regionu trafi ponad 2 mld euro z budżetu Unii Europejskiej. - Środki te zasilą wiele ważnych projektów i inwestycji - przekonuje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Reklama

Jak tłumaczą w samorządzie województwa, nowy program regionalny - czyli Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 - będzie realizowany w ramach tzw. polityki spójności i finansowany z dwóch funduszy.

– To jedna z najbardziej wyczekiwanych decyzji, kończąca proces negocjacyjny i otwierająca drogę do ogłaszania naborów - powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Pierwsze z nich już w pierwszym kwartale 2023 r. Na tę decyzję czekali nie tylko samorządowcy, ale także przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz uczelnie. 

Zgodnie z wyliczeniami, to ponad 2 mld euro. Środków europejskich wpłynie do Mazowsza jednak o wiele więcej.

- Alokacja dla naszego regionu to ponad 2 mld euro - wylicza Struzik. - Warto pamiętać, że poza tymi środkami Mazowsze Regionalne może liczyć na kolejnych 400 mln euro w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. To efekt wprowadzonego w 2018 r. podziału statystycznego Mazowsza.

Celem programu jest wyrównanie różnic w rozwoju regionów Warszawskiego Stołecznego i Mazowieckiego Regionalnego.

- Nasze województwo jest nie tylko największe, ale także charakteryzuje się dużymi dysproporcjami - potwierdza Wiesław Raboszuk, wicemarszałek Mazowsza. - Staramy się niwelować zarówno ze środków unijnych, jak i tych z naszego budżetu.

Dzięki tym środkom wsparcie będą mogli otrzymać przedsiębiorcy, samorządowcy, szpitale, szkoły czy instytucje naukowo-badawcze. Te prawie 10 mld złotych zostanie przeznaczonych chociażby na podniesienie innowacyjności województwa czy rozwój przedsiębiorczości. 

Szczegóły dotyczące założeń programu regionalnego Mazowsza mają zostać przedstawione wkrótce. Ogłoszenie pierwszych konkursów planowane jest w pierwszym kwartale 2023 roku. 

Pełne informacje będą dostępne na stronie funduszedlamazowsza.eu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy