Reklama

Zasady urządzania ergonomicznej kuchni

Opublikowano:
Autor:

Zasady urządzania ergonomicznej kuchni - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. To tutaj przygotowujemy posiłki, sprzątamy, jemy i po prostu spędzamy czas. Z tego względu musi być urządzona w odpowiedni sposób. Powinna zapewniać wygodę i umożliwiać sprawne wykonywanie poszczególnych zadań.

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. To tutaj przygotowujemy posiłki, sprzątamy, jemy i po prostu spędzamy czas. Z tego względu musi być urządzona w odpowiedni sposób. Powinna zapewniać wygodę i umożliwiać sprawne wykonywanie poszczególnych zadań.

Ergonomia to podstawa

Przy wyborze mebli i wyposażenia do kuchni należy pamiętać, że musi być nie tylko ładne, ale i ustawione w odpowiedni sposób. Ergonomiczny sposób urządzania wnętrz pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności. Najważniejsza zasada odnosi się tutaj do tzw. trójkąta roboczego, czyli ustawienia kuchenki, zlewozmywaka i lodówki (czyli wierzchołków) w odpowiedniej odległości od siebie. Powinna być ona nieduża: długość boków trójkąta musi wynosić od 4 do 6 metrów. Równie ważny jest odpowiednio długi i szeroki blat roboczy, a także ustawienie wszystkiego w zasięgu wzroku i rąk. Chodzi o to, aby wszystko było rozmieszczone w taki sposób, żebyśmy nie musieli biegać po całej kuchni, aby skorzystać w tym samym czasie z lodówki, zlewu i kuchenki.

Podziel wnętrze na strefy

Inna zasada odnosi się do podziału pomieszczenia na części, czyli tzw. strefy. Jedną z nich będzie miejsce przechowywania zapasów (lodówka), drugą – miejsce do przechowywania naczyń, trzecią – zlew, zmywarka, kosz na odpady, czwartą – kuchnia, piekarnik, mikrofala, a piątą – blat roboczy, czyli miejsce, w którym przygotowujemy posiłki. Warto ustawiać je zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zgodnie z kolejnością wykonywanych czynności.

Urządzając wnętrze w ten sposób, zapewnimy sobie wygodniejszy dostęp do poszczególnych przedmiotów i sprzętów. Sam blat powinien mieć długość od 60 do 120 centymetrów. Jego idealna wysokość to około 85 centymetrów. Oczywiście im będzie dłuższy, tym większy komfort i wygoda użytkowania. Warto powiesić nad nim szafki, jeżeli mamy taką możliwość. Wszystkie podstawowe akcesoria kuchenne, których używamy na co dzień, powinny znaleźć się w zasięgu ręki. W najwyższych szafkach i szufladach umieszczamy to, po co sięgamy sporadycznie.

Gdzie szukać sprzętu kuchennego w dobrej cenie?

Duże znaczenie ma również jakość zakupionego sprzętu i mebli. W trakcie kosztownej budowy czy remontu liczy się również to, aby ich cena nie była zbyt wygórowana. Chcąc zaoszczędzić na czasie, warto zapoznać się z produktami dostępnymi w sieci. Często są one tańsze od tych stacjonarnych, a do tego dostępne w wielu różnych wariantach i wersjach. Najlepiej wykorzystać w tym celu specjalną wyszukiwarkę Adare, czyli kompleksową platformę pomagającą w renowacjach, aranżacjach wnętrz i budowie.

W tym jednym miejscu znajdziemy mnóstwo ofert uznanych producentów, którzy zapewniają szeroki wybór materiałów budowlanych, artykułów wyposażenia wnętrz i remontowych, a także armatury łazienkowej. Gdy już znajdziemy to, co nas interesuje, wygodna wyszukiwarka przekieruje nas do odpowiedniego sklepu internetowego, w którym można kupić wybrane produkty. To doskonały sposób na szybkie zakupy niezbędnych elementów wyposażenia kuchni i nie tylko.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE