Reklama

Zarzuty dla byłego prezesa i dyrektorów w Orlenie. Szkody miały wynieść ponad 3,4 mln zł

Opublikowano:
Autor:

Zarzuty dla byłego prezesa i dyrektorów w Orlenie. Szkody miały wynieść ponad 3,4 mln zł - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Były prezes PKN Orlen Jacek K., a także byli dyrektorzy w koncernie: Michał S. i Leszek K. usłyszeli zarzuty niegospodarności w wielkich rozmiarach. Postępowanie jest wielowątkowe. W tle pojawia się m.in. wielka impreza sportowa w 2014 r. organizowana na zlecenie Orlenu, a także poniesiona szkoda finansowa sięgająca 3,4 mln zł.

Były prezes PKN Orlen Jacek K., a także byli dyrektorzy w koncernie: Michał S. i Leszek K. usłyszeli zarzuty niegospodarności w wielkich rozmiarach. Postępowanie jest wielowątkowe. W tle pojawia się m.in. wielka impreza sportowa w 2014 r. organizowana na zlecenie Orlenu, a także poniesiona szkoda finansowa sięgająca 3,4 mln zł.

We wtorek, 12 lutego doszło do jednoczesnego zatrzymania byłego prezesa Orlenu Jacka K. w latach 2008-2015, a także dwóch byłych dyrektorów w koncernie, Michała S i Leszka K. W środę rzecznik prasowy łódzkiej Prokuratury Regionalnej, Krzysztof Bukowiecki wyjaśniał, że chodziło o skonfrontowanie zeznań.

- Wczorajsze zatrzymania to efekt wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi dotyczącego przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Krzysztof Bukowiecki poinformował również o postawionych zarzutach wobec zatrzymanych w związku z toczącym się postępowaniem zainicjowanym działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzonej w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontroli procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA.

Oprócz zarzutu niegospodarności w wielkich rozmiarach, co dotyczy wszystkich podejrzanych, dodatkowo były prezes Orlenu miał nie dopełnić ciążących na nim obowiązków - nie wdrożył odpowiednich rozwiązań formalnych i organizacyjnych, nie monitorował i nie kontrolował właściwego rozliczania poszczególnych usług, w tym eventowo-sponsoringowych realizowanych przez firmy zewnętrzne. - Brak podjęcia stosowanych działań przez prezesa sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia PKN Orlen S.A. znacznej szkody majątkowej - dodają w prokuraturze. - Co więcej zaniechania prezesa doprowadziły do wyrządzenia spółce szkody w kwocie ponad 3 miliony 400 tysięcy złotych w związku z niewłaściwym rozliczeniem jednego z festiwali motoryzacyjnych.

W tym miejscu pojawia się temat rozliczenia za kwoty należne za bilety zorganizowanej na Stadionie Narodowym imprezy Verva Street Racing w 2014 roku. Stadion przemieniony w "pustynię Dakar" stał się miejscem do ścigania takich kierowców, jak Kuba Przygoński czy Adam Małysz. Bilety kosztowały 109 lub 79 zł. Śledztwo, które się toczy, ma dotyczyć nie tylko jednej umowy, ale umów z wielu branż: eventowej, konferencyjnej, usług doradczych i marketingowych. Portal money.pl poinformował, że zakwestionowano umowy na kwotę 1,17 mln zł, które nie dotyczyły Verva Street Racing.

Z kolei byli dyrektorzy, Michał S. (były dyrektor departamentu zajmującego się sponsoringiem) i Leszek K. (były dyrektor marketingu), usłyszeli zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z organizacją eventu motoryzacyjnego. Mieli doprowadzić do zaakceptowania kosztorysów i raportu końcowego imprezy, pomimo zawyżenia pozycji kosztowych przez firmę zewnętrzną, czym wyrządzili PKN Orlen S.A. szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w kwocie ponad 3 miliony 400 tysięcy złotych.

Żadna z zatrzymanych osób nie przyznała się do winy. Złożyli wyjaśnienia, odpowiadali na pytania zadawane im przez prokuratora. Podejrzanym grozi kara od roku nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Po zakończonym przesłuchaniu Leszka K. zapadną decyzje odnośnie środków zapobiegawczych wobec podejrzanych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE