Reklama

Żarłoczne i wygłodniałe po zimie. Atakują także ludzi

Opublikowano:
Autor:

Żarłoczne i wygłodniałe po zimie. Atakują także ludzi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sytuacja jest gorsza niż rok temu - alarmują płocczanie. - Niebezpiecznych kleszczy już jest wyjątkowo dużo, w tym roku to będzie prawdziwa plaga. 

Sytuacja jest gorsza niż rok temu - alarmują płocczanie. - Niebezpiecznych kleszczy już jest wyjątkowo dużo, w tym roku to będzie prawdziwa plaga. 

Po "odmrożeniu" lasów płocczanie i mieszkańcy regionu z chęcią - przy sprzyjającej aurze - ruszyli na łono natury. Okazało się jednak, że tereny zielone kryją duże niebezpieczeństwo.

- Często spaceruję z psami. Oczywiście wiem, jak niebezpieczne są kleszcze, więc po relaksie starannie oglądam moje zwierzęta. I jestem mocno zaskoczona, bo po niemal co drugiej wizycie psiaki mają na skórze te okropne pajęczaki - opowiada płocczanka, właścicielka dwóch psów.

Kleszcze, mające nawet do 3 cm długości (niektóre gatunki), nie ucierpiały zimą, bo jej prawie nie było. Uaktywniają się już przy 5-7 stopniach C, a w temperaturze 10-15 stopni ogarnia je szał żerowania. I właśnie taką pogodę mamy ostatnio. Głodne pajęczaki zaczynają się więc żywić krwią kręgowców, w tym także ludzi. 

Żyją najczęściej w wilgotnych miejscach obfitujących w roślinność, zazwyczaj do 70 cm nad ziemią. Ale atakują niemal wszędzie, na trawnikach, w parkach, na łąkach, w ogrodach, nad brzegami rzek i jezior. Wspinają się np. po nogach, aż dotrą do gołego ciała, najlepiej w najdelikatniejszym miejscu. Żerują najczęściej do 2 godzin, lecz mogą nawet 15.

Kontakt z kleszczem oznacza zagrożenie kleszczowym zapaleniem mózgu lub boreliozą - podstępną chorobę zakaźną powodowaną przez bakterię Borrelia burgdorferi, atakującą skórę, układ nerwowy, stawy, serce i oczy.

- Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na te pajęczaki. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza:na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE