Reklama

Zamknięte sklepy w galeriach, kina, teatry. - Za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Zamknięte sklepy w galeriach, kina, teatry. - Za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna [WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zestaw kolejnych restrykcji, które będą obowiązywały od najbliższej soboty. Zamknięta zostanie większość sklepów w galeriach handlowych, wszystkie placówki kulturalne, a dzieci z klas 1-3 przechodzą na naukę zdalną.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zestaw kolejnych restrykcji, które będą obowiązywały od najbliższej soboty. Zamknięta zostanie większość sklepów w galeriach handlowych, wszystkie placówki kulturalne, a dzieci z klas 1-3 przechodzą na naukę zdalną. 

Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń w Polsce rośnie z dnia na dzień. 4 listopada padł kolejny rekord - 24 692 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Premier Mateusz Morawiecki mówi, że listopad może być najtrudniejszym miesiącem. 

- Odpowiedź musi być zdecydowana, dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne.  Chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli. Chronimy obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Dzisiejsze 25. tys. przypadków to stanowczo za dużo, by mówić o jakiejkolwiek stabilizacji. 

Nowe restrykcje od soboty 7 listopada: 

  • nauczanie zdalne w klasach 1-3 i przedłużenie pracy zdalnej dla klas powyżej 4 (może zostać przesunięta)
  • teatry, kina, muzea, galerie sztuki i inne instytucji kultury zostają zamknięte 
  • w kościołach 1 osoba na 15 metrów kwadratowych świątyni,
  • zamknięcie sklepów w galeriach handlowych (z wyjątkiem sklepów spożywczych, z artykułami kosmetycznymi, dla zwierząt, remontowo-budowlanymi, prasą, aptek oraz usług), 

Nauczyciele mają otrzymać bon 500 zł na zakup sprzętu elektronicznego na potrzeby prowadzenia zdalnej edukacji. Przedszkola pozostają otwarte.

Pozostałe restrykcje zostają utrzymane. Wszystkie obowiązują póki co do 29 listopada.

- Jeśli uda się skutecznie wdrożyć zasady i ograniczyć mobilność społeczną, wygaszanie protestów społecznych, tysiące ludzkich istnień może uratowanych - mówił premier. 

Mateusz Morawiecki zapewniał, że są jeszcze rezerwy sprzętowe i są wolne łóżka, ale "nie możemy czekać, aż będą wolne 2% respiratorów i 3% łóżek". 

- Krok za tym hamulcem jest tylko całkowity lockdown - zamknięcie handlu, usług, zakładów pracy, po to, żeby chronić wytrzymałość służby zdrowia. 

Jak mówił premier, narodowa kwarantanna zostanie wprowadzona, jeśli liczba zakażeń na 100 tys. osób w ciągu 7 dni przekroczy 70-75 osób. Wtedy zamknięta zostanie gospodarka i wprowadzony zostanie zakaz przemieszczania się. 

Premier przedstawił też 5 etapów bezpieczeństwa, gdzie 1 oznacza podział na strefy zielone, żółte i czerwone, a 5 to całkowity lockdown. Od soboty 7 listopada Polska będzie w 4. etapie. 

Zasady poszczególnych etapów wyznacza wskaźnik liczby zachorowań na 100 tys. mieszkańców:

  • I etap (więcej niż 2 przypadki) zasady stref zielonej, żółtej, czerwonej, 
  • II etap - więcej niż 10 przypadków) cała Polska strefą żółtą, wybrane powiaty czerwoną, 
  • III etap (więcej niż 25 przypadków)cała Polska strefą czerwoną,
  • IV etap (więcej niż 50 przypadków) bezpiecznik.
  • V etap (więcej niż 70-75 przypadków) narodowa kwarantanna.

Premier zaapelował też o zaprzestanie protestów społecznych. Podkreślał, że zdaniem ekspertów przyczynią się do wzrostu liczby zakażeń. 

-  Prawdopodobne, ale nie pewne, jest to, że jeśli będziemy rygorystycznie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, sytuacja się poprawi, ale naprawdę musimy stosować wszystkie zasady i obostrzenia - apelował premier. - Jeśli w najbliższym czasie uda się zwalczyć [epidemię] do poziomu bardziej kontrolowalnego, 20 do 50 przypadków, będziemy proponowali nowe zasady zgodnie z przedstawionymi kryteriami. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE