Reklama

Zamiast wyrzucać do śmietnika, można im dać drugie życie. Wystarczy regał

Opublikowano:
Autor:

Zamiast wyrzucać do śmietnika, można im dać drugie życie. Wystarczy regał - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiele osób odwiedzając płockie - i nie tylko - cmentarze zwraca uwagę na góry śmieci. Czasem te są tak upchane, że wszystko aż się "wylewa" na teren dookoła. Spora część tych odpadków to stare znicze. W dużej mierze kontenery wypełnia plastik, stąd apele w ostatnich dniach o bardziej racjonalne zakupy, ograniczenie liczby zniczy ustawianych na nagrobkach. A kto wie, może w przyszłym roku stanie specjalny regał. Skoro można wymieniać się przeczytanymi książkami, to czemu nie zniczami?

Wiele osób odwiedzając płockie - i nie tylko - cmentarze zwraca uwagę na góry śmieci. Czasem te są tak upchane, że wszystko aż się "wylewa" na teren dookoła. Spora część tych odpadków to stare znicze. W dużej mierze kontenery wypełnia plastik, stąd apele w ostatnich dniach o bardziej racjonalne zakupy, ograniczenie liczby lampek ustawianych na nagrobkach. A kto wie, może w przyszłym roku stanie specjalny regał. Skoro można wymieniać się przeczytanymi książkami i żywnością umieszczaną w lodówkach, to czemu nie zniczami?

Już teraz niektórzy ustawiają takie szklane znicze za nagrobkami, aby nie rzucały się w oczy. Później tylko przynoszą nowe wkłady, ewentualnie zabierają stare znicze do domu, później przynosząc je ponowie - umyte i z nowym wkładem. Tak jest oszczędniej i wszystko odbywa się przy mniejszym zużyciu plastiku. Także w mediach społecznościowych można było znaleźć porady, aby korzystać ze starych, wyczyszczonych szklanych zniczy, do środka wkładając świeczki. To jeden ze sposobów na walkę z wszechobecnym plastikiem, a przynajmniej na jego ograniczenie metodą małych kroczków. W tym roku nie brakowało porad, aby nie ustawiać tak wielu mniejszych zniczy, tylko postawić np. jeden większy, który będzie palił się przez dłuższy czas.

Nie wyrzucaj, ustaw na półce

Są również miasta, które wdrożyły zupełnie inny sposób - ustawiono wiatę z półkami. Pomysł jest prosty - zamiast wyrzucać znicze, można się nimi podzielić. Oczywiście, jeśli te są wciąż w dobrym stanie. Pomysł pojawił się w Tczewie (wystarczyła konstrukcja z pleksy i kilku stalowych rurek). Szybko też zyskał na popularności, w ślady Tczewa szybko poszły inne miasta, jak chociażby Ostróda, Chojnice, Stargard albo Bydgoszcz. Co więcej, w Ostródzie okazało się, że mieszkańcy nie ustawiali brudnych zniczy, tylko czyste i ładne. W tym roku w Częstochowie, aby wyeliminować sterty nieestetycznych, zalegających odpadów, zdecydowano się na ustawienie regałów na znicze. Na początek na jednym z cmentarzy, za rok na kolejnych (regały miałyby stać w wyznaczonym okresie czasu przed nekropoliami, a nie całym rokiem). W ten sposób nie tylko robimy kolejny kroczek w walce z plastikiem, ale też możemy pomóc komuś, kto liczy każdą wydaną złotówkę i kogo nie stać na kupowanie tylu nowych zniczy. A jest to jednak całkiem spory wydatek, jeśli tych grobów, w których leżą bliscy, mamy przynajmniej kilka.

Skorzystajmy z dobrych praktyk

O skorzystanie z rozwiązania zaproponowanego w Tczewie zaapelowało w interpelacji dwoje płockich radnych, Małgorzata Ogrodnik i Tomasz Kominek.

- Dzięki temu prostemu pomysłowi można ponownie wykorzystać zużyte, niezniszczone, wypalone znicze. Jeśli ktoś uzna, że nie potrzebuje zniczy na grobie bliskich, może je odstawić na półkę regału po to, żeby ktoś inny mógł je ponownie wykorzystać. Pragniemy również nadmienić, że obok tego regału w Tczewie stanął drugi z grabiami, miotłami i konewkami, których można używać do sprzątania. W naszej ocenie jest to również bardzo dobry pomysł, który można wdrożyć w Płocku.

Radni oczekują na odpowiedź. A co wy sądzicie o ustawieniu na grobie takiego znicza, który wcześniej już stał na innym?

AKTUALIZACJA

Regał ma się pojawić przy cmentarz komunalnym.

Fot. Emil Grochowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE