Reklama

Zalegacie ze składkami? Ostatni dzwonek

Opublikowano:
Autor:

Zalegacie ze składkami? Ostatni dzwonek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tylko do 15 stycznia przedsiębiorcy, którzy zalegają z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne, mogą składać do ZUS wnioski o abolicję.

Tylko do 15 stycznia przedsiębiorcy, którzy zalegają z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne, mogą składać do ZUS wnioski o abolicję.

Jak poinformowała rzeczniczka płockiego oddziału ZUS-u, Barbara Smardzewska-Czmiel, kilka najbliższych dni to ostatni dzwonek na złożenie wniosków o umorzenia składek na własne ubezpieczenie emerytalne,  rentowe i wypadkowe oraz pochodnych od tych składek, czyli odsetek, opłat prolongacyjnych, kosztów upomnienia i kosztów egzekucyjnych. Taką możliwość zgodnie z ustawą dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek….(Dz.U. z 2012 r. poz.1551) mają przedsiębiorcy, którzy zalegają ze składkami za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

-  Na podstawie w/w ustawy abolicyjnej mogą zostać również umorzone zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy za okres, za jaki zostały umorzone składki na ubezpieczenie społeczne - informuje Barbara Smardzewska-Czmiel. - Na  podstawie wniosku ZUS wydaje decyzję określającą warunki umorzenia, zaś w ciągu 12 miesięcy od daty jej uprawomocnienia wnioskodawca powinien uregulować zadłużenie niepodlegające abolicji m.in. składki za pracowników,  w tym również należne koszty egzekucyjne.

ZUS radzi, by przedsiębiorcy korzystający z abolicji powinni mieć jednak świadomość z konsekwencji swojej decyzji. - Okres, za który składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe zostały umorzone, nie podlega bowiem uwzględnieniu przy ustalaniu prawa i wysokości emerytur i rent, co może mieć decydujący wpływ na uzyskanie uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych oraz na ich wysokość.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE