Reklama

Zadeklarowali współną pracę na rzecz kultury w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Zadeklarowali współną pracę na rzecz kultury w Płocku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Nie było Polski na mapach Europy, ale Polska była obecna w kulturze - w dziełach Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, w dziełach Matejki, w muzyce Chopina - przypominał prezydent Płocka. W środę wraz z dyrektorką Książnicy Płockiej podpisał Samorządową Kartę dla Kultury.

–  Nie było Polski na mapach Europy, ale Polska była obecna w kulturze – w dziełach Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, w dziełach Matejki, w muzyce Chopina – przypominał prezydent Płocka. W środę wraz z dyrektorką Książnicy Płockiej podpisał Samorządową Kartę dla Kultury.

–  Chcemy podkreślić zaangażowanie miasta w budowanie wspólnego dobra, jakim jest kultura. Kultura, która nadaje sens rozwojowi przestrzeni, w której żyjemy. Przywraca wiarę we własne siły, daje także sens istnienia – mówił chwilę wcześniej prezydent Płocka.

Podpis złożył zarówno on, jak i dyrektorka Książnicy Płockiej, Joanna Banasiak.

–  Nie my jednak jesteśmy pomysłodawcą tego przedsięwzięcia, tylko samorząd Poznania – uzupełniła wcześniejszą wypowiedź włodarza miasta dyrektorka Książnicy. - To stamtąd inicjatywa przeszła do różnych samorządów w całej Polsce. Nie jest ich jeszcze wiele, więc jesteśmy w takiej czołówce samorządowej. Cieszę się, że w Płocku następuje to jeszcze w 2018 r., kiedy są ważne i aktualne te wszystkie stwierdzenia zawarte w preambule Samorządowej Karty dla Kultury.

Czym jest karta? – Można powiedzieć, że to deklaracja zawierająca najważniejsze sformułowania związane z kulturą, jej usytuowania także w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów – kontynuowała Joanna Banasiak. – Chodzi o rolę, jaką kultura w tym wszystkim odegrała. Nie było państwa na mapie, ale była kultura, która spowodowała, że mimo tylu lat zaborów, po odzyskaniu niepodległości państwo mogło dalej funkcjonować. Dzięki niej ta świadomość polskości przez 123 lata nie zanikła. A przecież kultura ważną rolę odgrywa nie tylko w czasach zagrożenia czy niebytu państwowego, ale też w czasie pokoju i demokracji.

Bardzo liczy, że te 10 deklaracji zostanie wprowadzane w życie. Wymiernym efektem tych starań i dbałości o kulturę ma być m.in. podpisana w środę umowa na realizację budynku przy ul. Kościuszki, w którym dolną część zajmie bardzo długo oczekiwana mediateka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE