Reklama

Zaczęły się egzaminy gimnazjalne. Potrwają do piątku

Opublikowano:
Autor:

Zaczęły się egzaminy gimnazjalne. Potrwają do piątku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 350 tys. gimnazjalistów z całego kraju w środę rozpoczęło trzydniowy maraton sprawdzających wiedzę matematyczno-przyrodniczą i znajomość języka obcego, lecz na początek musieli wykazać się na teście z wiedzy humanistycznej. Lepiej nie kusić losu i nie ściągać, w przeciwnym razie trzeba liczyć się z koniecznością ponownego przystąpienia do egzaminu.

Około 350 tys. gimnazjalistów z całego kraju w środę rozpoczęło trzydniowy maraton sprawdzających wiedzę matematyczno-przyrodniczą i znajomość języka obcego, lecz na początek musieli wykazać się na teście z wiedzy humanistycznej. Lepiej nie kusić losu i nie ściągać, w przeciwnym razie trzeba liczyć się z koniecznością ponownego przystąpienia do egzaminu.

W środę ruszyły egzaminy gimnazjalne. Uczniowie muszą do nich przystąpić, aby ukończyć szkołę, nie ma jednak określonego minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż jest w tym wszystkim pewne pocieszenie, ‎egzaminu nie można nie zdać.‎ W przypadku choroby lub zdarzenia losowego, uniemożliwiającego podejście do egzaminu w kwietniu, kolejny termin wyznaczono w czerwcu. Na 25 zadań dotyczących historii i wiedzy o społeczeństwie przysługiwało 60 minut, uczeń zaznaczał w arkuszu odpowiednią odpowiedź. Już wiadomo, że pytania dotyczyły m.in. władców z dynastii Piastów, zaborów, insurekcji kościuszkowskiej, kto sprawuje władzę uchwałodawczą w województwie, a nawet kinematografu czy też zjawiska szarej strefy, Druga część potrwała 90 minut i dotyczyła języka polskiego (wykorzystano m. in. fragment "Psa Baskervillów" Artura Conan Doyla). 

- Byliśmy świetnie przygotowani do testów, a ja jeszcze wczoraj powtarzałem wiadomości o polskich dynastiach. Zadania generalnie nie były zbyt trudne, chociaż z jednym pytaniem w teście miałem trudności - mówił nam Marcin, uczeń z Zespołu Szkół nr 5. - W teście z języka polskiego liczyłem na charakterystykę, ale trzeba było napisać rozprawkę, odpowiadając na pytanie czy marzenia mają sprawczą moc. Przynajmniej temat był ciekawy. W końcu marzenia są po to, żeby je spełniać. Mniej więcej w takim duchu napisałem - dodawał.

A już w czwartek kolejna tura. W pierwszym bloku z poleceniami znajdą się zadania z nauk przyrodniczych, biologii, chemii, fizyki i geografii, natomiast w drugim będzie przez jednych uwielbiana, a u innych wzbudzająca przynajmniej lekką trwogę matematyka.

W piątek test z języka obcego nowożytnego. Ta część jest obowiązkowa dla wszystkich. Gimnazjalista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków: angielskiego, ‎francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego. Uczeń może ‎wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.‎ Później przerwa, a zaraz po niej kolejny test z języka obcego, tyle że na poziomie rozszerzonym dla tych uczniów, którzy w gimnazjum kontynuują naukę wybranego języka obcego rozpoczętą już w szkole podstawowej. .

Uczniowie poznają wyniki 16 czerwca. Wyniki, podobnie jak oceny ze świadectwa, są brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. To jeden z ostatnich takich egzaminów. W związku reformą edukacji nie będzie już kolejnego naboru do gimnazjów do klas pierwszych w roku szkolnym 2017/2018.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE