Reklama

Za rok będzie pierwsza część obwodnicy?

Opublikowano:
Autor:

Za rok będzie pierwsza część obwodnicy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości – Rozpoczynamy jedną z najważniejszych dla naszego miasta inwestycji. To będzie komunikacyjny kręgosłup Płocka – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej, podczas której podpisana została umowa w sprawie budowy pierwszego odcinka tranzytowej drogi łączącej rondo Wojska Polskiego z PKN Orlen.

– Rozpoczynamy jedną z najważniejszych dla naszego miasta inwestycji. To będzie komunikacyjny kręgosłup Płocka – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej, podczas której podpisana została umowa w sprawie budowy pierwszego odcinka tranzytowej drogi łączącej rondo Wojska Polskiego z PKN Orlen.

Trasa tranzytowa ma połączyć rondo Wojska Polskiego położone nieopodal nowego mostu z ulicami Otolińską, Bielską i Długą oraz z PKN Orlen. W ten sposób stworzony zostanie, w połączeniu z trasą księdza Popiełuszki, nowy „kręgosłup komunikacyjny”.

Oddanie go do użytku będzie miało kolosalne znaczenie dla funkcjonowania układu drogowego w Płocku oraz w regionie. W ubiegłym roku powstał przejazd nową ulicą Graniczną i Targową, z którego korzystać mogą auta jadące od nowego mostu w kierunku Góry i Płońska oraz do Ciechanowa.

Gdy oddane zostanie do użytku połączenie ronda Wojska Polskiego z ulicą Otolińską, ruch tranzytowy w kierunku Płońska zostanie całkowicie wyprowadzony z centrum miasta. Kolejny odcinek od Otolińskiej do Bielskiej będzie alternatywą dla pojazdów jadących z Europy Zachodniej do krajów nadbałtyckich.

Z miasta znikną również samochody przewożące materiały niebezpieczne. – Dzięki wyprowadzeniu ruchu z centrum Płocka, co powinno nastąpić do 2016 roku, poprawi się bezpieczeństwo na płockich ulicach – zapowiedział Andrzej Nowakowski. – Nowa trasa tranzytowa może dać jeszcze jedną korzyść. Wzdłuż niej swoje siedziby mogą ulokować firmy chcące prowadzić działalność gospodarczą w naszym mieście lub w jego najbliższej okolicy.

Od kilku lat Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pracuje nad modernizacją drogi krajowej nr 60 z Łęczycy do Ciechanowa. Powstały już obwodnice Kutna, Gostynina i Raciąża, rondo w Łącku, niektóre skrzyżowania zostały zmodernizowane.

Najbardziej niedrożnym odcinkiem na DK 60 pozostawał Płock. Wszystkie przejeżdżające tędy pojazdy muszą kierować się do centrum miasta. Dzięki powstaniu nowej trasy tranzytowej „sześćdziesiątka” stanie się dużo wygodniejsza dla podróżujących.

Wykonawcą obwodnicy będzie firma Bilfinger, która do listopada 2014 roku ma wybudować odcinek łączący rondo Wojska Polskiego z ul. Otolińską, któego koszt został wstępnie oszacowany na 33 miliony złotych. Niewykluczone, że część tej kwoty pochodzić będzie z unijnych dotacji.

– Jeszcze w tym roku zaczniemy prace przygotowawcze – powiedział Marcin Lewandowski, członek zarządu Bilfinger Infrastucture. – Ze względu na zbliżającą się zimę główne roboty wykonamy w 2014 roku. Będziemy chcieli zakończyć je na przełomie października i listopada.

Fot. UMP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE