Reklama

Reklama

Za nami I edycja programu „Pomoc z klasą”. Wzięło w niej udział 500 małych ratowników

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Galeria Mazovia

Za nami I edycja programu „Pomoc z klasą”. Wzięło w niej udział 500 małych ratowników - Zdjęcie główne

foto Galeria Mazovia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za nami pierwsza edycja programu „Pomoc z klasą”, który realizowała Galeria Mazovia. Wzięło w nim udział blisko pół tysiąca uczniów płockich szkół podstawowych, którzy pod czujnym okiem instruktorów PCK uczyli się jak ratować życie i zdrowie.

Reklama

W Polsce co kilka minut ktoś zostaje ranny w różnych wypadkach. Według szacunków, w samych tylko wypadkach komunikacyjnych pierwsza pomoc udzielana jest zaledwie w 15% przypadków, a wystarczyłyby proste czynności, jak odchylenie głowy i udrożnienie dróg oddechowych, by co trzeci poszkodowany w takim wypadku przeżył. 

W ramach projektu przekazano uczniom klas 1-3 szkół podstawową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – tak, by poznali podstawowe zasady postępowania w razie wypadku, a następnie potrafili tą wiedzą dzielić się z rówieśnikami i rodzinami w domach. Akcja cotygodniowych, bezpłatnych szkoleń trwała przez 2 miesiące i zakończyła się 8 czerwca. Łącznie wzięło w nich udział blisko 500 dzieci z kilku płockich podstawówek.

- Wszyscy jesteśmy zgodni, że proces edukacji w zakresie pierwszej pomocy należy zaczynać już od najmłodszych lat – mówiła Izabela Tucholska-Oleszczuk, Dyrektor Galerii Mazovia. - W dzieciach drzemie ogromny potencjał do uczenia się nowych rzeczy i pokonywania lęków; raz przyswojone zasady pierwszej pomocy przydadzą się na całe życie, a nabyte dzięki uczestnictwu w naszym programie pewność siebie i samodzielność zaowocują także w innych obszarach. Każdego może dotknąć niespodziewany wypadek i ważne jest, by w takiej sytuacji ktoś potrafił nam szybko pomóc, bowiem często tylko natychmiastowa reakcja może uratować życie 

Specjalna strefa warsztatowa ze sceną cieszyła się powodzeniem nie tylko dzięki ciekawie przeprowadzonym szkoleniom teoretycznym i praktycznym, ale też ze względu na profesjonalną atmosferę, którą stworzyli uczestnikom instruktorzy z Polskiego Czerwonego Krzyża. 

 – Dzieci mogły ćwiczyć masaż serca na profesjonalnych fantomach, ale największą radość sprawiało im układanie swoich kolegów w pozycji bezpiecznej i wzajemne opatrywanie ran – przekonywał Krzysztof Mikołajczyk, instruktor PCK. - Dzieci będą potrafiły odpowiednio się zachować, ale też zadbać o własne bezpieczeństwo. Uczymy je, że podjęcie działań zawsze jest lepsze niż nie udzielenie żadnej pomocy.

Druga edycja akcji już jest w planach, a więcej informacji na temat programu znaleźć można na stronie galeriamazovia.com.pl.

Program odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka, Andrzeja Nowakowskiego. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy