Reklama

Wyślą 9,5 miliona deklaracji. Najważniejszy jest dokładny adres

Opublikowano:
Autor:

Wyślą 9,5 miliona deklaracji. Najważniejszy jest dokładny adres - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Była przeprowadzka, zmieniła się nazwa ulicy, z jakiegoś powodu masz inny adres? Jeśli tak, poinformuj o tym niezwłocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aby otrzymać PIT bez żadnych przeszkód.

Była przeprowadzka, zmieniła się nazwa ulicy, z jakiegoś powodu masz inny adres? Jeśli tak, poinformuj o tym niezwłocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aby otrzymać PIT bez żadnych przeszkód.

Jeżeli w 2018 r. chociaż raz otrzymaliśmy świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to ZUS poinformuje o tym Urząd Skarbowy i przyśle formularz PIT. Jeżeli zmienił się nasz adres, to jak najszybciej należy zaktualizować dane w ZUS, który już rozpoczął rozsyłanie formularzy. Zakład wyśle ponad 9,5 mln deklaracji, z czego 8,3 mln otrzymają emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafią m.in. do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie, czy opiekuńcze. Listy dotrą do adresatów przed 1 marca.

- Aby informacja dotarła bez przeszkód, warto jak najszybciej zaktualizować adres zamieszkania lub adres do korespondencji w ZUS. Zmiana mogła dotyczyć nie tylko przeprowadzki, ale także np. nazwy ulicy. Nowy adres można przekazać osobiście w placówce ZUS-u, listownie oraz poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS - informuje Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego, Piotr Olewiński.

Roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A dostaną świadczeniobiorcy, którzy przynajmniej w grudniu pobierali emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną i nadal to świadczenie uzyskują.

Do części adresatów wysłano druk PIT-11A. Jest to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) oraz tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Deklarację tą otrzymają również m.in. osoby, które złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem, albo też złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek wg. wyższej skali podatkowej, czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody. W szczególnych przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS.

Świadczeniobiorcy, którzy mogą skorzystać z przysługujących im odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą tego dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 składanym do Urzędu Skarbowego w terminie do 30 kwietnia 2019 r. Natomiast jeżeli świadczeniobiorca
(emeryt lub rencista) chce przekazać 1% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, to wystarczy, że poda jej KRS i swoje dane identyfikacyjne w druku PIT-OP składanym papierowo lub elektronicznie do Urzędu Skarbowego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE