Reklama

Reklama

Wypadek autobusu. Ile pracują kierowcy?

Opublikowano: 19 czerwca 2013 15:34
Autor:

Wypadek autobusu. Ile pracują kierowcy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak długo pracują kierowcy autobusów, ile maksymalnie godzin spędzają za kółkiem, czy dostatecznie dużo odpoczywają? - te wątpliwości starał się rozwiać szef Komunikacji Miejskiej, Janusz Majchrzak na konferencji zwołanej po wczorajszym wypadku.

Reklama

Jak długo pracują kierowcy autobusów, ile maksymalnie godzin spędzają za kółkiem, czy dostatecznie dużo odpoczywają? - te wątpliwości starał się rozwiać szef Komunikacji Miejskiej, Janusz Majchrzak na konferencji zwołanej po wczorajszym wypadku.

Konferencję prasową zwołano w związku z wczorajszym wypadkiem - najprawdopodobniej w wyniku zasłabnięcia kierowca autobusu nagle   zboczył z trasy i uderzył w balkon bloku. W wyniku wypadku rannych zostało poza kierowcą 9 pasażerów, po badaniach w szpitalu okazało się, że poważniejszych obrażeń doznało czworo osób. Na szczęście, ich stan jest stabilny, życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

– Chcielibyśmy za pośrednictwem mediów przekazać informację, że bezpieczeństwo pasażerów jest dla nas absolutnym priorytetem. I nie jest to wyłącznie pusty slogan – przekonywał prezes KM, Janusz Majchrzak. – Wypadku w żaden sposób nie można łączyć z jakimkolwiek zaniedbaniem w sferze ludzkiej. – Jest nam niezmiernie przykro, że doszło do wydarzenia, które miało tak poważne konsekwencje dla kilkorga pasażerów i dla kierowcy.

Prezes Majchrzak podkreślił, że czas pracy kierowców zatrudnionych w kierowanej przez niego spółce jest przestrzegany bardzo rygorystycznie. Średni dzienny czas zatrudnienia kierowcy to 8,5 godziny. Najdłuższe dzienne zadanie przewozowe to 9 godzin i 58 minut, z czego na kierowanie pojazdem przypada 7 godzin 36 minut, a 2 godziny i 22 minuty to przerwy.

Czas pracy i czas wypoczynku to dwie kwestie, na których przede wszystkim skupił się prezes Majchrzak. Podkreślił, że Komunikacja Miejska Płock nie stara się łatać kadrowych niedoborów poprzez godziny nadliczbowe.

– Nasi kierowcy mają średnio 6 h 20 minut godzin nadliczbowych miesięcznie. Oznacza to, że liczba godzin nadliczbowych na kierowcę nie przekroczy 80 rocznie, przy limicie sięgającym 260 godzin – tłumaczył Janusz Majchrzak. – Kierowca, który wczoraj miał wypadek, od początku roku 2013 miał zaledwie sześć godzin nadliczbowych. A gdy doszło do zdarzenia, miał za sobą dopiero cztery kursy. Nie mogło więc być mowy o przemęczeniu.

Z informacji przedstawionych przez spółkę wynika, że kierowca, który wczoraj rano uderzył swoim autobusem w budynek przy ulicy Armii Krajowej, ma aktualne kwalifikacje ważne do 2017 roku, a także badania lekarskie i orzeczenie psychologiczne wydane w czerwcu 2012 roku.

Przyczyny wypadku badają prokuratura i Państwowa Inspekcja Pracy. Ale Komunikacja Miejska również powołała swoją wewnętrzną komisję, która pracuje nad tą sprawą. Z jej wstępnych ustaleń wynika, że doszło do zasłabnięcia kierowcy. – Gdy autobus przejeżdżał przez pas zieleni i jechał w stronę budynku, kierowca nie zareagował na to, co się dzieje – mówił Janusz Majchrzak. – To może świadczyć o chwilowej utracie przytomności.

Kilka godzin po wypadku do Janusza Majchrzaka dzwonił prezes Miejskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego Mirosław Kłobukowski z pytaniem o numer polisy ubezpieczeniowej. Wiadomo już, że MTBS wystąpi z roszczeniem do Komunikacji Miejskiej w sprawie odszkodowania za zniszczenie części budynku. – Jesteśmy przygotowani na to, że z roszczeniami w stosunku do nas wystąpić mogą również osoby poszkodowane w wypadku – przyznał prezes KM.

Autobus, który uległ wypadkowi, nie będzie naprawiany przez warsztaty Komunikacji Miejskiej Płock. Przedstawiciele firmy zajmującej się powypadkowymi naprawami autobusów mają w najbliższym czasie oszacować, jaki może być koszt naprawy. Wtedy zapadnie decyzja, czy remont pojazdu jest opłacalny.

Przeczytaj również:UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.