reklama

Wymyślmy wspólnie nazwy dla mostów

Opublikowano:
Autor:

Wymyślmy wspólnie nazwy dla mostów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKonrad Kozłowski zachęca, by płocczanie wspólnie nadali nazwy dwóm przeprawom mostowym nad Brzeźnicą. Płocczanin ma dwie interesujące propozycje. Co Wy na to? Zapraszamy do dyskusji: mailowo i w komentarzach.

Konrad Kozłowski zachęca, by płocczanie wspólnie nadali nazwy dwóm przeprawom mostowym nad Brzeźnicą. Płocczanin ma dwie interesujące propozycje. Co Wy na to? Zapraszamy do dyskusji: mailowo i w komentarzach.

Konrad Kozłowski, zawodowo rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i rodowity płocczanin, wysłał do naszej redakcji list otwarty, w którym proponuje dwie nazwy dla nienazwanych dotąd przepraw nad Brzeźnicą: „Most płockiego Czerwca 1976 r.” albo „Most Bohaterów Płocka 1920”. - Mam nadzieję, że mój list stanie się punktem wyjścia do dyskusji, a może nawet do zrealizowania propozycji w praktyce - mówi Kozłowski i zaprasza do dyskusji.

Czy podobają Wam się propozycje Konrada Kozłowskiego? My również zachęcamy: dzielcie się swoimi przemyśleniami i pomysłami. W komentarzach albo mailowo

Poniżej publikujemy treść listu otwartego:

Szanowni Państwo,

Jako płocczanin, człowiek związany z naszym miastem od trzech pokoleń, zwracam się z propozycją przeprowadzenia publicznej dyskusji, w której proponuję rozważyć nadanie nazwy „Most Płockiego Czerwca 1976 r.” dla przeprawy mostowej nad rzeką Brzeźnicą w ciągu ul. I. Łukasiewicza oraz nazwy „Most Bohaterów Płocka 1920 r.” dla przeprawy mostowej nad rzeką Brzeźnicą w ciągu ul. Dobrzyńskiej. W ten sposób proponuję w symboliczny sposób uhonorować mieszkańców Płocka, którzy w dwóch konkretnych sytuacjach historycznych nie zawahali się walczyć o wartości, z których dziś w niepodległej Polsce wszyscy możemy być dumni.

Przypomnę, że największe protesty robotnicze miały miejsce w 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku. Odwaga ówczesnych mieszkańców Płocka pozostaje jednak historią mało znaną i zapomnianą. W świadomości historycznej pamięta się jedynie o wystąpieniach robotników dwóch pierwszych miejscowości.

Wspomnianym mostem w ciągu ul. Łukasiewicza kilkuset pracowników Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, rozpoczęło marsz w kierunku centrum miasta 25 czerwca 1976 r. Patriotyczna demonstracja ponad 3000 płockich robotników i mieszkańców dotarła ostatecznie pod Komitet Wojewódzki PZPR przy ul. Kościuszki. Wieczorem jednostki ZOMO przystąpiły do brutalnej pacyfikacji protestu płocczan. Podczas pacyfikacji pobito i poturbowano wielu ludzi. Za udział w demonstracji milicja zatrzymała 55 osób. Aresztowano i przedstawiono zarzuty 34 osobom, wobec 18 z nich zapadły wyroki od 2 do 5 lat pozbawienia wolności. W ramach represji za strajk wyrzucono z pracy 47 osób. Wszyscy represjonowani przez kilka miesięcy pozostawali bez pracy, natomiast po jej otrzymaniu dostawali niższe zarobki i byli pozbawieni możliwości awansu. Wielu pracowników otrzymało naganę, upomnienie lub inne kary finansowe.

Jako dwuletnie dziecko wraz ze swoja matką uczestniczyłem w tej demonstracji. Wtedy oczywiście nie miałem świadomości doniosłości tych wydarzeń, natomiast teraz jako dorosły mieszkaniec Płocka chciałbym, aby poprzez nadanie nazwy „Most Płockiego czerwca 1976r.” upamiętnić niezłomną postawę mieszkańców naszego miasta w czasach reżimu komunistycznego. Nadanie nazwy „Most Płockiego czerwca 1976r.” może być naszym symbolicznym gestem upamiętniającym wydarzenia z 25 czerwca 1976 r. i uczestniczących w nich płocczan.

Proszę także o rozważenie możliwości nadania nazwy „Most im. Bohaterów Płocka 1920 r.” dla przeprawy mostowej nad Brzeźnicą w ciągu ul. Dobrzyńskiej. Takie rozwiązanie znajduje uzasadnienie w nawiązaniu do wydarzeń historycznych z sierpnia 1920 r. związanych z naszym miastem oraz odzwierciedla narodowe tendencje patriotyczne w kontekście lokalnym. W świetle badań historycznych obrona Płocka i ówczesnej przeprawy mostowej przez Wisłę przed bolszewikami odegrała istotną rolę dla przebiegu Bitwy Warszawskiej i manewru taktycznego, który jest znany pod nazwą „ofensywa znad Wieprza”. W dniu 10 kwietnia 1921 r. za swoją postawę i walki obrońców na barykadach, Płock został odznaczony Krzyżem Walecznych. Marszałek Piłsudski odznaczył 15 oficerów krzyżami Virtuti Militari oraz 64 obrońców Płocka Krzyżami Walecznych. „Za zachowanie męstwa i siły woli w ciężkich i nadzwyczajnych okolicznościach, w jakich znalazło się miasto, za męstwo i waleczność mianuje miasto Płock kawalerem „Krzyża Walecznych” – uzasadniał Marsz. J. Piłsudski. Nadanie oficjalnej nazwy „Most im. Bohaterów Płocka 1920 r.” istniejącej przeprawie mostowej podniesie świadomość historyczną młodych pokoleń płocczan oraz upamiętni bohaterskich obrońców Płocka 1920 r., w tym 170 poległych na barykadach. Nadanie nazw dla obu mostów nie wiąże się z ponoszeniem dużych nakładów finansowych.

Zachęcam do publicznej debaty nad zaproponowanymi rozwiązaniami.

Konrad Kozłowski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE