Reklama

Wyłudzili VAT na ponad 35 milionów złotych

Opublikowano:
Autor:

Wyłudzili VAT na ponad 35 milionów złotych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieli pomysł, jak stać się milionerami. Utworzyli ponad 30 fikcyjnych firm na terenie kraju. Faktury za rzekome szkolenia, zakwaterowanie czy wyżywienie pracowników za każdym razem wystawiano na ubojnię w Kutnie przy ul. Wschodniej. Grupę przestępczą już rozbito. Do zatrzymań doszło także w Płocku.

Mieli pomysł, jak stać się milionerami. Utworzyli ponad 30 fikcyjnych firm na terenie kraju. Faktury za rzekome szkolenia, zakwaterowanie czy wyżywienie pracowników za każdym razem wystawiano na ubojnię w Kutnie przy ul. Wschodniej. Grupę przestępczą już rozbito. Do zatrzymań doszło także w Płocku.

O sprawie rozbitej grupy przestępczej wyłudzającej VAT informują ogólnokrajowe media. Śledztwo prowadzono przez kilkanaście miesięcy. Ustalono, że od 2011 roku utworzono ponad 30 firm, tzw. słupów, w całej Polsce. Później te fikcyjne firmy wystawiały liczne faktury za takie usługi, jak szkolenie czy zakwaterowanie pracowników ubojni w Kutnie, których nigdy nie było. W ten sposób organizatorzy procederu mieli podstawę do wykazania kosztów swojej działalności, na czym Skarb Państwa miał stracić ponad 35 mln zł. Prokuratura szacuje jednak, że skala strat okaże się znacznie większa. Może sięgać nawet 100 mln zł.

Sprawę badało Centralne Biuro Śledcze Policji w Łodzi. W poniedziałkowej akcji prowadzącej do rozbicia grupy łącznie uczestniczyło ponad 200 osób, funkcjonariusze CBŚP, Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Urzędu Kontroli Skarbowej i Państwowej Inspekcji Pracy. Wylegitymowano ponad 900 osób, w tym 440 cudzoziemców. Wiadomo, że Straż Graniczna zatrzymała pięciu obywateli Ukrainy, którzy w naszym kraju przebywali nielegalnie. Przy okazji całej akcji w wyniku działań PIP okazało się, że 142 obywateli Ukrainy i 244 Polaków nie miało w ubojni umów o pracę.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=JdTi10y_xlU&feature=youtu.be[/YT]

Jak dotąd CBŚP zatrzymała osiem osób w Kutnie, Płocku, Gostyninie i w stolicy, w tym sześciu członków grupy przestępczej, której liderem był obywatel Włoch, 64-letni Piero P.. Jeśli chce wyjść na wolność, musi wpłacić 10 mln zł kaucji. Ponadto dokonano 47 przeszukań, ostatecznie zabezpieczono mienie o wartości pół miliona złotych.

W Prokuraturze Regionalnej w Łodzi postępowanie trwa już od lutego. Wstępnie 13 podejrzanym postawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy, oszustw i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd Rejonowy w Łodzi na wniosek prokuratury zdecydował 7 grudnia o tymczasowym areszcie dla pięciu osób, wobec pozostałych zastosowano dozór policyjny. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE