Reklama

Wyłączamy telewizory i idziemy w miasto!

Opublikowano:
Autor:

Wyłączamy telewizory i idziemy w miasto! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak zamiast leżeć plackiem przed telewizorem świętować w Płocku odzyskanie niepodległości? Można pójść na dobry polski obiad, zwiedzić wyremontowaną Małachowiankę, pośpiewać piosenki na starówce, wieczorem przejść się na ognisko patriotyczne. Dla totalnych leniuchów wersja minimum - przynajmniej wywiesić flagę w oknie!

Jak zamiast leżeć plackiem przed telewizorem świętować w Płocku odzyskanie niepodległości? Można pójść na dobry polski obiad, zwiedzić wyremontowaną Małachowiankę, pośpiewać piosenki na starówce, wieczorem przejść się na ognisko patriotyczne. Dla totalnych leniuchów wersja minimum - przynajmniej wywiesić flagę w oknie!

 Z roku na rok propozycje na świętowanie odzyskania wolności po 123 latach niewoli są coraz ciekawsze. W dodatku choć paskudny listopad zazwyczaj nie nastraja pozytywnie, w tym roku pogoda dopisuje - listopad jest tak ładny, że da się nawet grać w piłkę na dworze. Dlatego powoli kończą się wymówki, dlaczego 11 listopada mamy gnuśnieć w domu zamiast wyjść świętować razem z innymi płocczanami odzyskanie niepodległości.

A propozycji na uczczenie 96. rocznicy  odzyskania niepodległości jest sporo. Oto one:

- od godz. 8.00 - na Starym Rynku będzie trwało gotowanie rosołu z gęsiny przez płocczan i restaurację Estera, od 9.00 do 12.00 będą trwały warsztaty kulinarne

- o godz. 9.15 na Placu Obrońców Warszawy zaplanowano zbiórkę pocztów sztandarowych. Następnie przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pomnikiem Władysława Broniewskiego - żołnierza Legionów Polskich zostaną złożone kwiaty. Zebrani przemaszerują z pl. Obrońców Warszawy ul. Kościuszki do katedry;

10.00 - msza św. w intencji ojczyzny w katedrze

ok. 11.10 - uroczystość przy Płycie Nieznanego Żołnierza (uroczyste podniesienie flagi państwowej, złożenie kwiatów, salut armatni, defilada).

- ok. 12.00 - przejście Szkolnej Orkiestry Dętej ZST i pododdziałów spod Odwachu na Stary Rynek. Tam zaplanowano symboliczne spotkanie z marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz koncert połączony ze śpiewaniem polskich pieśni patriotycznych „Śpiewajmy dla Niepodległej” - w wykonaniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej, HZPiT Dzieci Płocka ZPiT Wisła.

13.00-16.00 - zwiedzanie LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego udostępnionego po kapitalnym remoncie

19.00 - koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej (sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej).

19.00 - ogniska patriotyczne na terenie płockich parafii

19.00 - wieczornica patriotyczna w kościele św. Stanisława Kostki - program słowno-muzyczno-multimedialny w wykonaniu Płockiego Hufca Harcerek Przymierze z ZHR

Pamiętajmy też, że już cztery lata temu z nietypowym pomysłem uczczenia Święta Niepodległości wyszła Izba Gospodarcza Regionu Płockiego: zaproponowała, by ten dzień uzupełnić o nowe święto - Dzień Kuchni Polskiej i świętować w płockich restauracjach przy stole zastawionym polskimi smakołykami. W ub. roku Izba już nie patronowała świętu, ale nowej tradycji nie zaniechano. Również w tym roku w kilkudziesięciu płockich restauracjach można zjeść pyszny obiad tradycyjnej polskiej kuchni (ich listę zobacz )

Przez cały dzień w Płocku będą sprzedawane Marcelinki - ciasteczka w kształcę kapeluszy dedykowane pamięci Marceliny Rościszewskiej, udekorowane przez najmłodszych płocczan. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz opieki nad grobami naszych rodaków na Wschodzie.


A dla totalnych leniuchów mamy wersję minimum, czyli włączenie się w akcję „Polska flaga w każdym domu” zainicjowaną przez klub parafialno-uczniowski Victoria z jego szefem i zarazem płockim radnym Leszkiem Brzeskim na czele. Chodzi o to, by cały Płock 11 listopada powiewał na biało-czerwono!

Na zdjęciu - w Zespole Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 odchodziło dekorowanie Marcelinek, fot. UMP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE