Reklama

Wykopaliska w centrum miasta. Odkryto drugą warstwę grobów

Opublikowano:
Autor:

Wykopaliska w centrum miasta. Odkryto drugą warstwę grobów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z powodu znaleziska prace archeologiczne potrwają dłużej niż pierwotne zakładano. Badaniami archeologicznymi kieruje dr Tomasz Kordala, zastępca dyrektora płockiego Muzeum Mazowieckiego.

Z powodu znaleziska prace archeologiczne potrwają dłużej niż pierwotne zakładano. Badaniami archeologicznymi kieruje dr Tomasz Kordala, zastępca dyrektora płockiego Muzeum Mazowieckiego.

Prace na parkingu dawnej komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Płocku rozpoczęły się w lipcu tego roku i miały zakończyć się 20 września. Tak się jednak nie stanie z uwagi na odkrycie drugiej warstwy grobów, starszych od tych odkrytych w 2016 r., wstępnie datowanych na przełom XII i XIII w.

[ZT]22934[/ZT]

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, tegoroczne prace potrwają jeszcze tydzień bądź dwa, planowane jest także wznowienie w przyszłym roku. Niewykluczone, że będą również kontynuowane w kolejnych latach. Archeolodzy starają się m.in. ustalić zasięg i liczbę grobów. Na razie w obu warstwach zidentyfikowano już ponad 40 grobów, w tym 11 grobów odkrytych w trakcie prac wykopaliskowych w 2016 r. – Mamy dwie warstwy pochówków, co w znaczący sposób ugruntowuje tezę, że był to wczesnośredniowieczny cmentarz przykościelny, a co za tym idzie, gdzieś w pobliżu powinien znajdować się kościół z tego okresu. Na jego ślad na razie jednak nie natrafiliśmy – powiedział dr Tomasz Korala.

Wszystkie odkryte groby ułożone są rzędowo w obu warstwach, a wśród nich znajdują się m.in. pochówki dzieci, na które natrafiono w odrębnej części cmentarza. Kordala dopowiadał w rozmowie z dziennikarzem PAP: – Mniej więcej połowa grobów posiada przedmioty wyposażenia pośmiertnego. Znaleźliśmy ostatnio kilkanaście kabłączków skroniowych, czyli charakterystycznych ozdób stroju kobiecego z epoki, a także dwa pierścionki i fragment wczesnośredniowiecznej monety, która będzie wymagała zabiegów konserwatorskich i dokładnej ekspertyzy numizmatycznej, co być może pozwoli na jej datowanie

Ocenił, że stan zachowania pochówków, zwłaszcza szkieletów, jest dobry. Kordala podkreślił: – Są one zachowane prawie w komplecie. To ważne, gdyż będzie to dobra okazja do badań antropologicznych, nie tylko dotyczących płci czy wieku pogrzebanych osób, ale także ewentualnych schorzeń i przyczyn ich śmierci. Być może, w przypadku kilku wybranych pochówków, uda się też przeprowadzić rekonstrukcję rysów twarzy. Otrzymalibyśmy wtedy unikalne portrety płocczan sprzed 800 czy 900 lat.

[ZT]23116[/ZT]

W latach 2015-18 na terenie dawnej komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Płocku, gdzie od połowy lat 40. do lat 50. XX w. znajdował się areszt śledczy UB, badania archeologiczne prowadzili pracownicy IPN. Gdy w 2016 r. pracownicy IPN objęli badaniami archeologicznymi dawny parking Milicji Obywatelskiej, w miejscu rozebranych w tym celu garaży, nieoczekiwanie natrafiono tam na pochówki wczesnośredniowieczne. Cmentarz ten znajdował się wówczas poza wałem grodu, a potem również poza granicami miasta, lokowanego w 1237 r. Odkryto wówczas w sumie jedenaście pochówków oraz artefaktów, jak np. wag szalkowych czy ołowianych plomb towarów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE