Reklama

Reklama

Wydatki na reprezentację, czy możemy ująć je w kosztach firmy?

Opublikowano: czw, 1 sie 2019 12:48
Autor:

Wydatki na reprezentację, czy możemy ująć je w kosztach firmy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT, za koszty uzyskania przychodu nie są uznawane koszty reprezentacji, a szczególnie wydatki poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności, napojów, w tym alkoholowych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wydatki tego rodzaju muszą zostać wyłączone z kosztów.

Reklama

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT, za koszty uzyskania przychodu nie są uznawane koszty reprezentacji, a szczególnie wydatki poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności, napojów, w tym alkoholowych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wydatki tego rodzaju muszą zostać wyłączone z kosztów.

Najnowsze interpretacje organów podatkowych dotyczące tego zagadnienia świadczą o tym, że nadal podtrzymywane jest stanowisko Ministra Finansów z 25 listopada 2013 roku z interpretacji ogólnej nr DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521. W dokumencie tym stwierdzono, że nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów wydatki na drobny poczęstunek dla partnerów biznesowych podczas prowadzenia rozmów handlowych (np. ciastka, paluszki, kanapki, kawa, herbata, soki, woda mineralna czy obiady), niezależnie od tego, czy podawane są one w siedzibie podatnika, czy poza nią. Interpretacja nr 0111- KDIB2-3.4010.46.2019.1.AD z 4 marca 2019 roku, którą wydał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej mówi, że wydatki związane z zakupem żywności, napojów i usług gastronomicznych, o których mówi art. 16 ust. 1 pkt 28 Ustawy o podatku dochodowym osób prawnych, powinny zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodu, tylko wówczas kiedy dominującym ich celem jest wykreowanie określonego wizerunku podatnika i budowa relacji z kontrahentami. Nie ma przy tym znaczenia miejsce, gdzie odbywał się poczęstunek ani jak bardzo był wystawny.

Przedmiotem działalności podmiotu, który złożył wniosek o interpretację przepisów, są pozaszkolne formy edukacji, pośrednictwo w sprzedaży produktów i usług firm partnerskich oraz dostarczanie usług informatycznych. Świadczenie wymienionych usług odbywa się poprzez organizację spotkań poza siedzibą przedsiębiorstwa, których koszty ponosi. Wnioskodawca wyraźnie wskazał, że celem spotkań z kontrahentami jest zawieranie kontraktów handlowych i omawianie warunków współpracy, a nie kreowanie swojej marki. Nierzadko spotkania te wymagają także zapewnienia kontrahentom noclegów. W związku z tym iż uznano, że działalność spółki wymaga współpracy z podmiotami z całego kraju, dlatego niezbędne jest organizowanie spotkań w różnych lokalizacjach. Są one konieczne dla osiągnięcia przez daną jednostkę przychodu, dlatego w takim wypadku nie podlegają one wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu. Ich poniesienie jest bowiem konieczne dla zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Już od ponad 10 lat prowadzimy księgowość małych i dużych firm. Zawsze staramy się przy tym maksymalnie odciążyć naszych klientów, przejmując na siebie także kontakty z US i ZUS oraz sprawy kadrowe. Jeśli jesteś zainteresowaniem współpracą z nami, więcej informacji o nas znajdziesz tu http://efekta.waw.pl/.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.