Reklama

Wyciek z chłodnicy - trzeba działać szybko!

Opublikowano:
Autor:

Wyciek z chłodnicy - trzeba działać szybko! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chłodnica jest odpowiedzialna za chłodzenie elementów układu napędowego. Jej zadaniem jest dystrybucja płynu chłodniczego i ochrona silnika przed przegrzaniem. Awarie tego układu mogą mieć poważne konsekwencje. Gdy pojawi się problem, trzeba działać szybko. Jak walczyć z wyciekiem z chłodnicy?

Chłodnica jest odpowiedzialna za chłodzenie elementów układu napędowego. Jej zadaniem jest dystrybucja płynu chłodniczego i ochrona silnika przed przegrzaniem. Awarie tego układu mogą mieć poważne konsekwencje. Gdy pojawi się problem, trzeba działać szybko. Jak walczyć z wyciekiem z chłodnicy?

Wyciek z chłodnicy - jak go rozpoznać?

Na pojawienie się problemów z chłodniczą może wskazywać kilka objawów. Usterka wpłynie przede wszystkim na wzrost temperatury silnika, co może poskutkować parą wydobywającą się spod maski naszego auta. Obniżać się będzie również poziom płynu chłodniczego, co w niektórych samochodach może zakomunikować kontrolka na desce rozdzielczej. O wycieku może świadczyć także plama płynu chłodniczego pod pojazdem oraz zapach jego oparów.

W poszukiwaniu źródła problemu

Skoro wiemy już, że problem dotyczy nieszczelności układu chłodniczego, to jak w takim razie zlokalizować wyciek? Poszukiwanie źródła usterki najlepiej rozpocząć od samej chłodnicy - to duży element, na którym wszelkie uszkodzenia będą dobrze widoczne. Należy skontrolować również przewody chłodnicy, które po pewnym czasie mogą ulec zużyciu i stać się bardziej podatne na uszkodzenia. Płyn chłodniczy może także ulatniać się przez uszkodzoną pompę wody - wyciek najłatwiej zaobserwować podczas pracy silnika. Źródłem problemu może być też korek chłodnicy, który z czasem może stracić szczelność.

Co robić, gdy pojawi się problem? 

Jak postępować, gdy już ustalimy źródło problemu? Przede wszystkim musimy pamiętać, że awaria chłodnicy może odbić się na kondycji całego samochodu, dlatego trzeba działać możliwie jak najszybciej. Najlepiej od razu skontaktować się ze specjalistą i umówić na wizytę w warsztacie samochodowym.

Uszkodzenie w trasie - co dalej?  

Może się zdarzyć, że problemy z cieknącą chłodnicą pojawią się np. w trasie - z dala od domu i profesjonalnego warsztatu samochodowego. Jak postępować w takiej sytuacji, by jeszcze bardziej nie uszkodzić auta? Jeśli w pobliżu znajduje się stacja benzynowa, możemy wspomóc się uszczelniaczem do chłodnic takim jak np. TEC2000. Płyn należy wlać do układu chłodzenia w momencie, gdy silnik pracuje na jałowym biegu.

Tego typu preparaty są ogólnodostępne i pomogą na jakiś czas zatamować wyciek. Warto jednak podkreślić, że to rozwiązanie doraźne, które ma nam ułatwić dojazd od najbliższego serwisu. Uszczelniacze do chłodnic można stosować, jeśli nieszczelność nie jest większa niż 1,5 mm.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE