reklama
reklama

Wybuchy, konie, epokowa broń. Rekonstrukcja Obrony Płocka 1920 r. [MNÓSTWO ZDJĘĆ]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotnie popołudnie na terenie płockiego lotniska z wielkim rozmachem odbyła się widowiskowa rekonstrukcja zdarzeń z Obrony Płocka w 1920 roku.
reklama

Obrona miasta przed bolszewikami to piękna karta w historii Płocka. Corocznie w Płocku odbywają się uroczystości patriotyczne, w tym roku wzbogacone zostały m.in. o rekonstrukcję bitwy. Przedsięwzięcie przygotowało m.in. Stowarzyszenie Jeździeckie 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, Military Art oraz ArtSolutions (przy wsparciu samorządu Płocka).

Do miasta przyjechało ok. 200 rekonstruktorów. Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej rozpoczęło się od pikniku historycznego, było muzeum plenerowe, dioramy historyczne i prezentacja sprzętu wojskowego. 

Kulminacją imprezy były pokazy kawaleryjskie i artyleryjskie, a ukoronowaniem dnia - słyszane w całym mieście widowisko "Obrona Płocka 1920".

Przypomnijmy, że 18 sierpnia 1920 r. o godz. 6:00 Wojsko Polskie ruszyło do ataku na wsie Rogozino, Boryszewo i Trzepowo. Zostało jednak niespodziewanie zaatakowane przez rosyjski III Korpus Konny Gaja Bżyszkiana. To miały być posiłki dla rosyjskich oddziałów przegrywających bitwę nad Wkrą. Nacierające na okoliczne wsie wojsko zostało w większości wybite, a miasto zostało bez obrony.

Po pierwszym szoku płocczanie zaczęli organizować obronę w okolicach dzisiejszego starego miasta. Rozpoczęły się zacięte walki uliczne.

Do pierwszych obrońców Płocka należeli: dowódca przedmościa mjr Janusz Mościcki, dowódca II dywizjonu tatarskiego pułku ułanów rtm. Romuald Borycki, dowódca plutonu żandarmerii polowej por. Edward Czuruk, adiutant dowódcy przedmościa por. Feliks Waluszewski, ppor. Dawid Wurtz z 37 pp, por. Iskander Achmatowicz z tatarskiego pułku ułanów i 16-letnia sanitariuszka Janina Landsberg-Śmieciuszewska. W obronie Płocka brali udział cywile i harcerze. 

W nocy od strony Radziwia dotarły posiłki, a oddziały bolszewików dostały rozkaz ruszenia pod Płońsk. W efekcie 19 sierpnia ok. godz. 11:00 bitwa się zakończyła. W obronie Płocka poległo ponad 100 osób. Wśród nich był m.in. 14-letni Antoni Gradowski, najmłodszy poległy obrońca Płocka. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama