Reklama

Wybrali samorządy przyjazne klubom piłkarskim. Które miejsce dla Płocka?

Opublikowano:
Autor:

Wybrali samorządy przyjazne klubom piłkarskim. Które miejsce dla Płocka? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obliczono, że polskie samorządy wydały na kluby piłkarskie w 2018 r. łącznie 342, 6 mln zł, przy czym najhojniejsze okazały się samorządy na Mazowszu, Śląsku i Dolnym Śląsku. Badanie objęło 2478 gmin, 314 powiatów i 16 samorządów wojewódzkich. Wzięto pod uwagę ponad 5 tys. dotacji.

Obliczono, że polskie samorządy wydały na kluby piłkarskie w 2018 r. łącznie 342, 6 mln zł, przy czym najhojniejsze okazały się samorządy na Mazowszu, Śląsku i Dolnym Śląsku. Badanie objęło 2478 gmin, 314 powiatów i 16 samorządów wojewódzkich. Wzięto pod uwagę ponad 5 tys. dotacji.

Zestawiono wszystkie samorządy pod kątem wydatków na kluby piłkarskie. Przy tworzeniu rankingu „Samorządów przyjaznych klubom piłkarskim” na zlecenie magazynu „Wspólnota” brano pod uwagę środki finansowe otrzymane przez poszczególne kluby piłkarskie, a także wydatki gmin na kluby piłkarskie w wydatkach ogólnych budżetów, wydatki gmin na kluby piłkarskie w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz środki finansowe otrzymane przez kluby piłkarskie w różnych klasach rozgrywkowych. Oddzielnie zbadano województwa, powiaty, miasta na prawach powiatu, czy też gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie.

Autorzy rankingu „Samorządów przyjaznych klubom piłkarskim” stwierdzili spore rozwarstwienie między wydatkami miast i gmin z województwa śląskiego (w zeszłym roku wydały 55,7 mln zł) z tymi z województwa mazowieckiego (36,8 mln zł) i dolnośląskiego (ponad 35 mln zł). Najskromniejsze wydatki dotyczyły samorządów województwa warmińsko-mazurskiego (nieco ponad 6,6 mln zł) oraz lubuskiego (8,7 mln zł).

Wyniki rankingu ogłoszono podczas gali konferencji "Edukacja Przyszłości" w Lublinie. Płock w tym zestawieniu był rozpatrywany w kategorii miast na prawach powiatu (w Polsce miast z tym statusem jest 66). Zajął szóste miejsce. Wygrał Grudziądz, drugą lokatę uzyskały Suwałki, trzecią Siedlce, następnie był Elbląg, Łomża, Płock, Nowy Sącz, Chorzów i Sopot. Pierwszą dziesiątkę zamykało miasto Gliwice.

Fot. UMP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE