Reklama

Wybory prezydenckie. W Płocku wygrał…

Opublikowano:
Autor:

Wybory prezydenckie. W Płocku wygrał… - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O północy Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalnie wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. W Płocku do urn pofatygowała się ponad połowa uprawnionych do głosowania płocczan.

O północy Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalnie wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. W Płocku do urn pofatygowała się ponad połowa uprawnionych do głosowania płocczan.

Okazuje się, że płocczanie popołudniami tłumnie odwiedzali lokale wyborcze i według danych PKW ostatecznie frekwencja w Płocku wyniosła 51,16 proc. To nieco lepszy wynik niż ogólnopolski, który osiągnął 48,96 proc.

Taka frekwencja oznacza więc, że do urn pofatygowała się ponad połowa mających taką możliwość płocczan.  To zdecydowanie więcej niż przy wyborach samorządowych, o tych do europarlamentu nawet nie wspominając. Na ponad 98 tysięcy płocczan, którzy mają prawo wyboru głowy państwa, w niedzielę 10 maja do lokali wyborczych udało się ponad 50 tysięcy z nas. Nieważnych głosów było 349.

Wygrywa Duda, za nim Komorowski

Wybory płocczan nie odbiegają od tych ogólnopolskich - większość z nas wybierała między kandydatem PiS a urzędującym prezydentem startującym z ramienia PO. Podobnie jak w kraju w Płocku wygrał Andrzej Duda (34,83 proc. głosów), zaraz za nim znalazł się Bronisław Komorowski (33,31 proc.). Trzeci był Paweł Kukiz (22 proc.), potem długo ,długo nic i kolejni kandydaci: Janusz Korwin-Mikke (3,04 proc.), Magdalena Ogórek (2,5 proc.), Janusz Palikot (1,8 proc.), Adam Jarubas (1,01 proc.), Grzegorz Braun (0,54 proc.), Marian Kowalski (0,41 proc.), Jacek Wilk (0,41 proc.) i Paweł Tanajno (0,15 proc.).

Na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 17,3 tysięcy płocczan, na jego głównego rywala Bronisława Komorowskiego - ponad 16,6 tysięcy osób. Na Kukiza postawiło blisko 11 tysięcy mieszkańców. Najmniej - zaledwie 76 głosów zdobył Paweł Tanajno.

Gdzie wygrał Duda, gdzie Komorowski?

Procentowo kandydat PiS najwięcej głosów zdobył w komisji na Słowackiego (Miejskie Przedszkole nr 19), a najmniej w więzieniu i w jednej z dwóch komisji w Gimnazjum nr 8 przy Kutrzeby. Wśród więźniów zdecydowanie zwyciężył Bronisław Komorowski, na którego zagłosowało 153 osadzonych. Procentowo najwyższe poparcie urzędujący prezydent uzyskał też w szpitalu św. Trójcy oraz w Szkole Podstawowej nr 3 przy Kossobudzkiego, a najniższe w Cetromoście na Radziwiu. Jeśli chodzi o wynik Pawła Kukiza, to procentowo najwięcej głosów otrzymał on w Szkole Podstawowej nr 13 przy Sierpeckiej, a najmniej, podobnie jak Andrzej Duda - w płockim więzieniu.

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE