Decyzja została podyktowana koniecznością ratowania drzew przed szkodnikiem.
- Zawiadamiam o podjęciu decyzji w sprawie wykonania chemicznego zabiegu ratowniczego w drzewostanach Lasów Państwowych wykazujących zagrażającą trwałości lasu obecność owada brudnicy mniszki - czytamy w postanowieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Gostynin.
Brudnica to najgroźniejszy szkodnik drzewostanów iglastych. Szczególny problem stanowią gąsienice tego gatunku.
- Aby wyobrazić sobie możliwe straty, wystarczy wiedzieć, że pojedyncza larwa jest w stanie zjeść do 1000 igieł świerkowych. Dorosłe motyle są całkowicie niegroźne, ale ich larwy zjadają ulistnienie drzew. W początkowym stadium rozwoju niszczą wierzchołki igieł jednorocznych, a w miarę wzrostu rozszerzają żerowanie na igły dwuletnie - tłumaczy Paweł Feculak z Lasów Państwowych.
Środki stosowane do zwalczania tego szkodnika mogą być jednak niebezpieczne także dla ludzi. Wywołują m.in. podrażnienie skóry, oczu oraz błon śluzowych dróg oddechowych. W związku z tym konieczne jest ograniczenie wstępu na tereny działania preparatów.
Zakaz wstępu do lasu - gdzie i kiedy?
Zgodnie z zarządzeniem nadleśniczego Marcina Wierzchowskiego, zakaz obowiązuje na terenach leśnictw Studzianka, Olszyny oraz Duninów. Dokładne oznaczenie terenów objętych zabiegiem przedstawiono na mapie.
- Na granicy lasu objętego zakazem wstępu, a w szczególności przy drogach i przejściach prowadzących do lasu zostaną przez Nadleśnictwo wywieszone tablice ostrzegawcze - informuje nadleśniczy.
Zarządzenie obowiązuje od 25 maja do 15 czerwca.
Komentarze (0)