reklama

Wraca po 30 latach. Prosto na Podolszyce

Opublikowano:
Autor:

Wraca po 30 latach. Prosto na Podolszyce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPo ponad 30 latach do Płocka wraca uwielbiany niegdyś festiwal ludowy. Vistula Folk Festival, czyli Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny startuje już pojutrze. Na Podolszycach Północ będzie można podziwiać występy grup reprezentujących Europę, Kaukaz i Bałkany.

Po ponad 30 latach do Płocka wraca uwielbiany niegdyś festiwal ludowy. Vistula Folk Festival, czyli Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny startuje już pojutrze. Na Podolszycach Północ będzie można podziwiać występy grup reprezentujących Europę, Kaukaz i Bałkany.

Jak podaje organizator festiwalu, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, pierwszy po latach Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny, który startuje już w środę, 15 sierpnia, ma niemałą tradycję. Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku, jak niegdyś nazywał się płocki festiwal folklorystyczny, na Wzgórzu Tumskim narodził 45 lat temu z inicjatywy m.in. Barbary Kowalskiej, dyrektorki Płockiego Domu Kultury i Franciszka Dorobka, znanego płocczanina, zapalnoego społecznika. Barwne stroje, skoczne tańce i ludowe piosenki grup z najróżniejszych zakątków świata, tak mocno kontrastujące z szarzyzną PRL, szybko zyskały miłość płocczan. Potem festiwal stał się nawet jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w kraju. W Płocku gościli najwybitniejsi przedstawiciele kultury ludowej oraz etnografowie i etnomuzykolodzy, powstawało mnóstwo publikacji dokumentujących nie tylko sam festiwal, ale przede wszystkim przejawy autentycznej ludowej twórczości. Ostatnią odsłonę imprezyzorganizowano w 1980 r. Dziś po 32 latach festiwal wraca do Płocka i to z niemałym rozmachem - będzie trwał aż cztery dni i to w różnych punktach miasta - nie tylko na starówce, ale i w galeriach handlowych oraz w parku na Podolszycach. Organizatorzy reaktywowanej imprezy liczą też, że nie tylko wpisze się ona na stałe w festiwalowy kalendarz Płocka, ale z czasem stanie się ważnym wydarzeniem również w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej, dlatego poza dwoma płockimi zespołami zobaczymy grupy z Łotwy, Bułgarii, Serbii, Dagestanu oraz Cypru.

Koncert otwarcia zaplanowano na środę w Parku Północnym na Podolszycach. O 19.00 wystąpią tam Taneczna Grupa Folklorystyczna Gönyeli z Cypru, „Temirkhan-Shura” z Dagestanu, bułgarski zespół Severnyashki, łotewski „Lielupe”, stowarzyszenie kulturalne „Dimitrije Tucovic“ z Serbii, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” i Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”, a na stoiskach zostaną wystawione regionalne specjały, rękodzieło i tradycyjna twórczość tych krajów. W czwartek zaplanowano wspólne muzykowanie z goszczącymi na festiwalu zespołami w galerii Mazovia i na Starym Rynku. W sobotnie popołudnie tak jak przed 30 laty ulicami Płocka przejdzie barwny korowód, a wieczorem zespoły wystąpią w amfiteatrze. Festiwal zakończy się niedzielną mszą ekumeniczną w katedrze. Goście mają śpiewać podczas niej swoje pieśni religijne.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, ale żeby móc podziwiać występy w amfiteatrze, trzeba zgłosić się do Centrum Informacji Turystycznej i odebrać zaproszenie.


Szczegółowy program zobacz w naszym

Czytaj też:

Na zdjęciach: festiwal folklorystyczny w Płocku w 1971 r. (fot. archiwum miejskie) i zespół z Cypru (for. materiały organizatora)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE