Reklama

Wraca Piknik Lotniczy. Co nowego? [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Wraca Piknik Lotniczy. Co nowego? [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Akrobacje w wykonaniu najlepszych pilotów świata, chodzenie po skrzydle samolotu, śmigłowce i samoloty wojskowe, slalom między pylonami tuż nad lustrem wody – to tylko część atrakcji przygotowanych przez organizatorów Płockiego Pikniku Lotniczego 2013, która odbędzie się 1 i 2 czerwca.

Akrobacje w wykonaniu najlepszych pilotów świata, chodzenie po skrzydle samolotu, śmigłowce i samoloty wojskowe, slalom między pylonami tuż nad lustrem wody – to tylko część atrakcji przygotowanych przez organizatorów Płockiego Pikniku Lotniczego 2013, która odbędzie się 1 i 2 czerwca.

Tegorocznej edycji pikniku została poświęcona konferencja prasowa, która miała dość niezwykły przebieg. Pierwsza jej część odbyła się w płockim ratuszu, a dwie następne (teoretyczna i praktyczna) – na lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej.

Dawno już w siedzibie Urzędu Miasta Płocka nie pojawiło się tak wielu przedstawicieli mediów. I to nie tylko lokalnych, ale i ogólnopolskich. Nie można się temu jednak specjalnie dziwić. Płocki Piknik Lotniczy to impreza, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników lotnictwa. I nie zmieniła tego nawet ubiegłoroczna przerwa. – Po rocznej przerwie ponownie będziemy mogli podziwiać statki powietrzne, które pojawią się nad Tumskim Wzgórzem i będą latać nad Wisłą – mówił Waldemar Pacer członek zarządu Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej.

Organizatorzy podkreślali z dumą, że pokazy lotnicze w Płocku pod jednym względem nie mają sobie równych. – Tylko u nas siedząc na skarpie można oglądać uczestniczące w pokazach samoloty bez zadzierania głowy – powiedział dyrektor Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej Jan Chrobociński.

Dyrektor pokazów Arkadiusz Choiński wiele miejsca poświęcił kwestiom bezpieczeństwa. Z podanych przez niego informacji wynika, że bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom pokazów mają zapewnić między innymi trzy motorówki z nurkami, średnie samochody straży pożarnej oraz zespoły ratownicze pogotowia ratunkowego. W trakcie trwania pokazów stary most na Wiśle zostanie zamknięty dla ruchu kołowego. – Jeżeli zajdzie taka konieczność, wstrzymany zostanie nawet ruch pociągów po tym moście – zapewniał Arkadiusz Choiński.

Organizatorzy spodziewają się, że na tegorocznym pikniku może pojawić się nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Specjalnie z myślą o nich na lotnisku zostanie przygotowany parking. Za miejsce trzeba będzie zapłacić 15 złotych, a w zamian za nie dostanie się bilet dla czterech osób z lotniska do centrum i z powrotem.

Warto jednak przed jazdą czerwoniakiem do centrum na chwilę zatrzymać się na lotnisku. Będzie tam można zobaczyć na ziemi większość maszyn, które zaprezentują się również w lotach nad Wisłą. Wyjątkiem będą wojskowe śmigłowce i samoloty, które jedynie przelecą nad Płockiem, ale nie będą lądować.

Na skarpie, w miejscach przeznaczonych dla publiczności, ulokowane zostaną między innymi ogródki grillowe, stoiska handlowe oraz wesołe miasteczko. Tradycyjnie już pokazy komentował będzie doskonale znany z Polskiego Radia i teleturnieju „Jeden z dziesięciu” Tadeusz Sznuk. Ten znakomity, obdarzony niepowtarzalnym głosem, dziennikarz jest nie tylko wielkim miłośnikiem lotnictwa, ale i licencjonowanym pilotem.

Przedstawienie wszystkich piknikowych atrakcji w jednym tekście zajęłoby stanowczo zbyt wiele miejsca, dlatego postaramy się uczynić to w kilku kolejnych materiałach.

A wracając do konferencji prasowej - po zakończeniu jej części oficjalnej w ratuszu część przedstawicieli mediów przejechała na lotnisko, gdzie przeszła błyskawiczny kurs bezpieczeństwa w powietrzu. A później - należało już tylko przejść kilkaset metrów, wsść do samolotu i... unieść się nad ziemię, aby przez kilkanaście minut patrzyć na Płock z lotu ptaka. Wrażenia - absolutnie bezcenne. Warto spróbować.

Fot. Tomasz Paszkiewicz / materiały organizatorów

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE